Напередодні 30-ї річниці проголошення Акту про Державний суверенітет України науковці під керівництвом професора Прикарпатського національного університету Миколи Кугутяка завершили четвертий, фінальний том видання “Західно-Українська Народна Республіка 1918-1923. Енциклопедіяˮ.
Це праця шести років, інформує пресслужба університету. Історики ПНУ уклали найбільш ґрунтовне дослідження історії ЗУНР, якого досі не робив ніхто в Україні.
«Впродовж шести років день у день разом з нашими колегами з наукових інституцій та університетів Києва, Львова, Тернополя, Рівного, Чернівців, інших міст України підготовлено близько 3000 наукових статей з історії Західно-Української Народної Республіки і узагальнено історичний досвід державотворення молодої української держави початку ХХ століття», – говорить координатор проєкту, доктор історичних наук, доктор філософії, декан факультету історії, політології і міжнародних відносин Прикарпатського університету, професор Микола Кугутяк.
Видання присвячене державним інституціям та окремим людям, які творили Західно-Українську Народну Республіку. Зокрема, 4 том матиме понад 600 сторінок. До нього увійдуть статті різної тематики: територія ЗУНР, театр у часи ЗУНР, статті, які стосуються окремих інституцій, наприклад, український харчовий уряд (одне із міністерств ЗУНР) чи конкретних персонажів того часу: відомих політиків, мистецьких та громадських діячів, які своїми діями та ідеями будували українську державу (Іван Франко та його сини, Євген Храпливий, Петро Шеремета, Андрей Шептицький та інші).
«Лейтмотивом цього тому можуть бути слова однієї з героїнь, яка виступає на сторінках нашого видання, Ірини Шмигельської. Вона була санітаркою, лікарем Української Галицької Армії і заповідала, щоби після смерті на її хресті написати «Учіться воювати за Україну». Іван Франко, який не дожив якихось 2 роки до ЗУНР, у листах до української молоді закликав будувати наші знання, розбудовувати свій потенціал, щоби його використовувати на благо України», – зазначає доцент кафедри історії Центральної та Східної Європи і спеціальних галузей історичної науки ПНУ, кандидат історичних наук Микола Вітенко.
Чотиритомне видання “Західно-Українська Народна Республіка 1918-1923. Енциклопедіяˮ розраховане на учнів, студентів, дослідників, науковців. Воно написане про людей, для людей, про те, як будувати українську державу.
В основу цього видання лягли неоціненні години роботи українських та іноземних науковців – навіть з Японії.
Матеріали історики університету одержали у спадщину від відомого дослідника, професора Прикарпатського університету Олександра Карпенка, який почав займатися тематикою ЗУНР ще з 1957 року. Ще в часи радянського комуністичного тоталітаризму він дав визначення ЗУНР, вказав на характер цього державного утворення, за що був переслідуваний режимом.
Варто зазначити, що вихід Енциклопедії в світ здійснюється за фінансової підтримки Івано-Франківської обласної ради в рамках регіональної цільової програми з розвитку книговидання.
Перші три томи видання вийшли у 2018, 2019 і 2020 роках.
Четвертій том фундаментальної праці українських науковців “Західно-Українська Народна Республіка 1918-1923. Енциклопедіяˮ наразі передано до друку, і вже незабаром відбудеться його презентація.