Івано-Франківський обласний музей визвольної боротьби імені Степана Бандери зраз шукає способів придбати у приватного колекціонера унікальну річ – бідон із повстанськими документами.
Про це Укрінформу розповів директор музею Ярослав Коретчук.
“Архіви доволі часто знаходять. Сьогодні стало модним придбати собі металошукач і мандрувати з ним місцями колишніх поселень націоналістів, історичних боїв. Оскільки такі архіви зберігали в металевих бідонах від молока, то їх швидко знаходять із цим пристроєм. Частину документів віддають Львівському музею «Тюрма на Лонцького», частину приносять до нас. Ми їх реставруємо, зберігаємо і демонструємо людям. На жаль, ще частина таких знахідок мандрує на антикварний ринок. Ними успішно торгують, обмінюються. В Україні є потужні колекціонери, які цим займаються. Я завше наголошую, що архіви краще передати музеям. У приватних руках вони залишаються недоступними для громадськості, лише – для вузького кола людей”, – каже Ярослав Коретчук.
Директор музею зазначає, що важко конкурувати з приватними колекціонерами на антикварному ринку.
“Прикро, але наші музеї не мають коштів на придбання експонатів. Гроші на це не передбачені, тоді як досвід США та країн ЄС демонструє, що музеї успішно можуть викуповувати на антикварних аукціонах раритети до своїх колекцій. Та можу похвалити наш музей у цьому. Ми не перший рік активно використовуємо європейський досвід, залучаючи громадськість до викупу історичних артефактів. По-перше, поповнюємо музейну колекцію, по-друге, рятуємо раритети і, по-третє, – спонукаємо людей до важливої справи, щоб вони не залишались осторонь і не були байдужими. Адже у меценатів потім з’являється питання: «А на що я дав кошти?» Тобто, виникає зацікавлення до цих речей. У такій системі краудфандингу (фінансування громадою, – авт.) ми – у трійці музеїв, які це роблять”, – розповів директор.
Тепер, за його словами, у приватній колекції є документи ОУН – повстанський архів виставили на продаж.
“За останні два з половиною роки ми залучили понад 300 тисяч гривень. Так вдалося викупити кілька десятків оригінальних світлин вояків УПА, а їх є не так уже й багато. Також є світлини «Дивізії СС «Галичина», придбали оригінальні кліше, з яких повстанці виготовляли листівки, прапор товариства «Сокіл» і ще кокарди, особисті речі повстанців того періоду. Процес пошуку як мецената, так і раритету є клопітким і довготривалим. Тепер із приватної колекції продається повстанський бідон, в якому є 271 документ ОУН, з них 10 – це рукописи українського поета Марка Боєслава – Михайла Дяченка з села Боднарів (крайовий референт пропаганди Карпатського краю ОУН, – авт.) Вартість цих документів настільки велика, що я поки що не можу знайти людину, до якої звернутись за допомогою у викупі”, – зазначив Ярослав Коретчук.
Архів оцінили в 15 тисяч доларів.
КУРС писав, що в Музей визвольної боротьби передали документи Служби безпеки ОУН