fbpx

На Калущині оновили могилу 12 невідомих юнаків, яких у 1943-му розстріляли за зв'язок з ОУН

Наша історія 16:41, 13.11, 2022

У селі Підмихайля на Калущині облаштували могилу учнів Станіславської торговельної школи, яких розстріляли німецькі окупанти у 1943 році. 12 розстріляних юнаків залишаються невідомими.

У далекому сорок третьому, майже 80 років тому, у селі Новиця приблизно біля того місця, де зараз побудована греко-католицька церква, відбувся розстріл дванадцятьох юнаків родом із Надвірної, учнів торгівельної школи, розповіла староста Добровлянського старостинського округу Леся Красько, інформують “Вікна”.

Гестапівці за підозру у співпраці учнів з членами ОУН везли їх зі Станіслава до села Сливки на публічну страту. Через великі замети шлях став непроїзним. Гестапівці зупинились на пагорбі вище сільської управи. Офіцер наказав виходити з вантажівок. Хлопці вистрибували з авто із зав’язаними руками. На грудях висіли таблички, а дехто з хлопців був лише у спідній білизні. Їх перевели через дорогу і прив’язали до придорожніх слив. В той час з церкви повертались люди, бо було свято Введення в храм Пресвятої Богородиці. Гестапівець ламаною польською мовою сказав, що зараз цих націоналістів розстріляють і що так буде з кожним, хто повстане проти німецької влади. З гурту заарештованих пролунав клич: «Слава Україні!». Загриміли постріли, й молоді тіла впали додолу. Люди плакали. Тіла повантажили в машину та повезли в бік Калуша.

У Добровлянах звернули на Підмихайля. За селом скинули жертв у окіп. Снігом припалі тіла лежали там ще деякий час, а потім добровлянці викопали неподалік яму і поховали патріотів. Сьогодні це місце неподалік нового кладовища.

На Калущині оновили могилу 12 невідомих юнаків, яких у 1943-му розстріляли за зв'язок з ОУН 1

У 1992 році зусиллями калуського «Меморіалу» та за участі жителів села будо проведено розкопки. Останки 12 учнів перезахоронили на середньому цвинтарі, встановили символічний хрест, стилізований під березовий, із ознакою національної приналежності.

Жінки з села доглядали могилу і з сумом казали:

“Тут поховані чиїсь діти, а їхні мами навіть не знають, де їхня могила”.

На Калущині оновили могилу 12 невідомих юнаків, яких у 1943-му розстріляли за зв'язок з ОУН 2

А на попередньому місці захоронення у 1992 році силами жителів села встановлено бетонний хрест, який стоїть і досі.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: