fbpx

На Прикарпатті відкрили криївку УПА, в якій загинув провідник-донеччанин

Наша історія 16:37, 05.01, 2021

У селі Великий Ключів, що в Коломийському районі, відбулося відкриття повстанської криївки.

Віддати шану повстанцям, які загинули від рук енкаведистів, з’їхалась патріотична громада Коломийщини та поважні гості з усієї України, інформує НТК.

У криїівці зимували надрайонний провідник УПА Іван Кулик «Сірий», провідник Юрій Дронюк «Яр» та його дружина Анна Дронюк «Муха».

“Сірий”, Іван Кулик, був родом з Донеччини, з Шахтарського району, село Грабово. Колишній капітан радянської армії з упівцями познайомився в полоні. А після звільнення влився в ряди УПА і отримав довіру очолити боротьбу у Коломийському районі. Така довіра в той час, за висловом Бандери, дорівнювала смертному вироку.

Кагебісти завербували зрадника в рядах повстанців. На зраду пішов референт СБ Коломийської округи Кіров. Восени 1951 року під час зустрічі “Сірого” з повстанцями, на якій планувалася зимівля, їх накрили. Частина повстанців відступили до Яблунова Косівського району. “Сірий” з побратимами – до криївки.

Метою тієї псевдозасідки було визначити, де знаходиться бункер “Сірого”. Надрайонного провідника супроводжував Кіров. Зрадник навіть кілька днів погостював у криївці.

Коли до криївки прийшли кагебісти, повстанці не погодилися здатися. До останнього давали відсіч і палили архів.

Місцеві патріоти вирішили відновити криївку як меморіал пам’яті. Вони кажуть, що саме ця криївка важлива як така, бо тут загинули найвищі провідники. І в той час, коли підпілля вже припиняло боротьбу, вони не здавалися.

Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter  лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: