fbpx

У Франківську покажуть унікальні відеокадри з Довбушівської церкви, в якій творив Параджанов

Наша історія 18:10, 12.02, 2022

В Івано-Франківському краєзнавчому музеї презентують унікальні відеокадри, які відтворюють церкву Святої Параскеви, в якій у Космачі творив Параджанов.

Режисер Сергій Параджанов у культовому фільмі «Тіні забутих предків» відтворив церкву Святої Параскеви – вона ще мала назву «Довбушева» або «Довбушівська». Так назвали храм через легенду про те, що гроші на спорудження дав Олекса Довбуш, а згідно з іншою легендою він також брав участь у будівництві. Ця церква була збудована 1735 року без жодного цвяха й укрита була гонтою. У тому була її цінність. У 1983 році Космацька церква згоріла в занедбаному стані.

15 лютого науковці Університету Короля Данила спільно з проєктом «Врятуймо скарби разом!» презентують унікальні відеокадри з особистого архіву відомого краєзнавця і науковця, викладача УКД Зеновія Соколовського.

Незадовго до знищення святині Зеновій Соколовський зробив архітектурні обміри цієї пам’ятки та проєкт, за яким її можна відновити, за що і позбувся роботи та опинився під слідством КДБ.

Відео прзентують 15 лютого о 13.00 год в Івано-Франківському краєзнавчому музеї. “Ми побачимо, як насправді виглядала оповита легендами святиня”, – запрошують організатори.

У Франківську покажуть унікальні відеокадри з Довбушівської церкви, в якій творив Параджанов 1
Загальний вигляд Джерело: Пам’ятки України, 1999 р., № 1, с. 98.

Довідково. Параджанов перед зйомками фільму у Космацькій церкві знайшов фрагмент старого іконостаса, який відносять до 1720-1730 років, тоді як у церкві був іконостас 1773 року. Знайдені ікони були занедбані… Параджанов перевіз їх у кіностудію імені Довженка, де створив свій іконостас для фільму “Тіні забутих предків”. Після ув’язнення Параджанова ікони вдалося повернути до Івано-Франківська. Це був 1973 рік. Сьогодні більша частина Космацького іконостаса зберігається у Музеї мистецтв Прикарпаття.

Спочатку церква Святої Параскеви П’ятниці у Космачі належала місцевій православній громаді, згодом споруду пересвятили як греко-католицьку. Із приходом 1939 року радянської влади храм перейшов у підпорядкування Російської православної церкви, але невдовзі релігійне життя почало піддаватися утискам і заборонам. Мешканці Космача звертались із проханням переобладнати церкву і відкрити в ній музей, але їм відмовили. Упродовж подальших десятиліть храм занепадав і перебував в аварійному стані. 1983 року церква згоріла в пожежі.

У дев’яностих роках минулого століття зруйнована споруда церкви Святої Параскеви перейшла під юрисдикцію Української автокефальної православної церкви. 1995 року заклали і освятили перший камінь нового храму – церкви Святої Трійці, яка продовжує традиції попередниці. Нині на місці церкви Святої Параскеви стоїть капличка, адже до наших часів збереглася лише дзвіниця (поряд зі старим цвинтарем).  

У Франківську покажуть унікальні відеокадри з Довбушівської церкви, в якій творив Параджанов 4
На місці церкви у 1990-х роках була збудована капличка.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: