fbpx

У Снятині прибирають з-під ніг і переносять на кладовище 300 єврейських надгробків

Наша історія 17:40, 18.05, 2023

В прикарпатському місті Снятині з радянських часів замість тротуарної плитки використовували єврейські надгробки. Зараз частину з них піднімають та переносять на кладовище.

Другий день у Снятині піднімають з-під ніг могильні плити, повідомив операційний директор Об’єднаної єврейської громади України Віталій Камозін.

У Снятині прибирають з-під ніг і переносять на кладовище 300 єврейських надгробків 1
Під ногами – єврейські надгробки

Надгробними плитами – мацевами – ще з радянських часів було вимощено близько 300 квадратних метрів території біля торгових приміщень. “Новий власник території погодився віддати надгробні камені, щоби їх перевезли на огороджений місцевий єврейський цвинтар”, – інформує Камозін.

У Снятині прибирають з-під ніг і переносять на кладовище 300 єврейських надгробків 2
Щоби підняnи мацеви, працювали по 14 годин на день

Перевезено вже понад 200 каменів. Роботу здійснюють власними силами керівники єврейської спільноти Івано-Франківська – Ігор Перельман та Максим Мурзов. Чоловіки працюють по 14 годин на день.

“Про те, що ця площа вимощена мацевами, знали раніше. Приблизно 5% надгробків були повернуті “лицем” догори – малюнки і написи ідентифікувалися. Але люди так і ходили, напевно, звикли. Ця практика – використовувати надмогильні плити в будівництві – у радянський час була повсюдно поширена в Україні”, – розповів КУРСу Максим Мурзов.

Раніше єврейська громада Франківська не могла прибрати мацеви – власник заїзду був проти, додає Мурзов.

Більшість надгробків роздроблені, під час підняття їх акуратно складають на піддони і у такому ж вигляді розміщують на єврейському кладовищі.

“Це справжня історична знахідка, знайдено мацеви з красивим різьбленням, наразі з тих, що читаються, найстаріші 1803-1827 років”, – розповів Камозін.

У Снятині прибирають з-під ніг і переносять на кладовище 300 єврейських надгробків 3
Надгробок 1836 року

Одна з мацев дуже відрізняється від інших. Нагадує найстарший надгробок, знайдений в Україні, він датований 1526 роком.

У Снятині прибирають з-під ніг і переносять на кладовище 300 єврейських надгробків 4
Попередньо – 1760 рік

Довелося зібрати 160 тисяч гривень, щоб прибрати надгробки з площі. Зараз треба знайти ще 30-40 тисяч. “Основна частина витрат, приблизно 80%, – придбання тротуарної плитки та кількох машин щебеню власнику землі, взамін за мацеви, щоби він міг відновити покриття. По факту виявилося, що мацеви займають площу в 350 кв. м, тому кошторис зріс”, – пояснює Максим Мурзов.

Більша частина роботи вже завершена. “Плануємо на цвинтарі вмонтувати знайдені надгробки в бетонну стіну, щоби зберегти історію нашої землі та речі, які мають мистецьку цінність”, – ділиться Максим.

Під час роботи з’ясували, що поряд із цією територією знаходиться ще одне подвір’я, також вистелене мацевами. Максим Мурзов розповідає, що старий єврейський цвинтар, звідки ці й інші знайдені надгробки, розібрали у Снятині в кінці 1940-х – на початку 1950-х років.

“Будемо пробувати домовитися про підняття й тих, інших, плит – на іншому подвір”ї”, – каже Мурзов.

У Снятині прибирають з-під ніг і переносять на кладовище 300 єврейських надгробків 5
Мацеви складають на місцевому цвинтарі

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: