fbpx

Прояв емпатії та вигорання: як знайти золоту середину

Стиль життя 18:17, 25.11, 2021

Емпатія – дивовижна здатність відчувати та розділяти переживання інших людей. Вона допомагає нам формувати тісні зв’язки з іншими людьми, але може призвести до вигорання.

Рівень емпатії у кожного різний. Є люди, які настільки переймаються переживаннями інших, що буквально сприймають їх як свої власні. Це може призвести до емоційного та фізичного виснаження.

У цій статті обговорюємо, як виявляти емпатію екологічно до себе. Якщо ви або ваші близькі потребують психологічної допомоги, переходьте за посиланням https://www.qui.help/psychologists/city/ukraina_zaporozh’e – тут зібрані перевірені фахівці, які консультують онлайн.

Прояв емпатії та вигорання: як знайти золоту середину 1

Емпатичний дистрес чи емпатична турбота — у чому різниця?

Виявляти емпатію можна двома способами:

  • Емпатичний дистрес – в основі цього механізму лежать біологічні причини. Багато досліджень підтверджують, що в стані емпатичного дистресу людина, яка виражає емпатію до того, хто відчуває сильний біль, демонструє такі ж патерни мозкової активності.
  • Емпатична турбота – стан, при якому людина, навіть виявляючи високу емпатію, усвідомлює себе як окрему людину.

Якщо ви схильні до підвищеної емпатії, важливо навчитися захищати себе від емоційного дистресу та формувати навичку емпатичної турботи. Як це робити – обговорюємо далі.

3 поради, які допоможуть виявляти емпатію та не вигорати

  • Регулярно стежте за своїм станом.

У момент, коли помітили, що сильно перейнялися переживаннями іншої людини і почали відчувати стрес або навіть фізичний біль, зупиніться, глибоко вдихніть і запитайте себе: «Що я відчуваю зараз і як мені діяти далі?».

Щоб мати змогу допомагати іншим, вам необхідно подбати про себе, щоб мати ресурси рухатися далі.

  • Практикуйте когнітивну переоцінку.

Мова ось про що. Якщо ви відчуваєте сильні негативні переживання, спробуйте поставити свої думки та відчуття під сумнів. Такий підхід допомагає знизити тривогу, позбутися пригніченості та подивитися на події під іншим кутом.

Ставте собі такі питання:

  1. Що конкретно мене розбурхало чи засмутило?
  2. Що допоможе мені по-іншому подивитися на ситуацію?
  3. Що я можу зробити зараз?

Використовуючи цю практику, ви зможете зменшити негативні емоції, навчитися реагувати на біль інших із розумінням, але без повного злиття.

  • Назвіть емоції своїми словами.

Вголос чи подумки давайте своїм емоціям назву. Після того як ви проговорите це, переживання стануть менш інтенсивними і ви зможете дистанціюватися від своїх емоцій.

Якщо впоратися самостійно не вдається, зверніться по психологічну допомогу. Онлайн можна знайти хорошого психолога, який допоможе розібратися в собі і дасть інструменти, що працюють, для подолання емпатичного дистресу.

На правах реклами

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: