Напередодні новорічних свят в одному з ресторанів Франківська влаштували гастропрезентацію прикарпатського Опілля. Автентичні страви відтворила рестораторка Ольга Зінько, учасниця етноекспедицій в проєкті “Опілля: скарби нації”, пише КУРС.
Віднедавна традиційні опільські страви включені в меню франківського ресторану, який приймає туристів і відкриває гостям Прикарпаття місцеві кулінарні традиції.
“Опілля – це наше рідне. Ми їздили в гастроподорожі і, як намистинки, збирали рецепти страв. Вивчали традиції приготування і подавання, щоби запровадити опільське меню”, – розповідає рестораторка Ольга Зінько.
Смак Опілля
Основні страви в цьому меню – засипана капуста, шупеня та пироги з кулешею. “Кажуть, що засипана або приймана капуста була улюбленою стравою Івана Франка”, – зазначає рестораторка. Поки запрошені гості дегустують, вона розповідає, як готують страви на Опіллі.
Щоби приготувати засипану або прийману капусту, до кислої капусти додають ще свіжої білокачанної і разом проварюють, після чого воду зливають і капусту промивають. Окремо готують пшоно – крупу миють багато разів, щоби позбутися ледь вловимої гірчинки, наголошує Ольга. У проварену капусту засипають промите пшоно, не мішають, заливають водою і ставлять на малий вогонь. Кипить, доки пшоно трісне, тоді додають смажену цибулю, вбивають яйця, вливають сметану і швидко розмішують та ще залишають “впріти” на найменшому вогні. “Що більше яєць, то смачніша капуста”, – пояснює Ольга Зінько.
Шупеня – це добре розварена перлова каша з квасолею, морквою і м’ясом. “Що мене вразило в гастоподорожах, то це пироги з кулешею, – ділиться рестораторка. – Таких вареників немає ніде, є тільки на Опіллі. До кулеші додають сир. Мастять зверху шкварками. Пироги можуть робити з “разової муки” – з темного борошна, в якому є висівки. На такі пироги тісто заварюють.
Ольга Зінько каже, що з цими стравами сама зустрічає новий рік і пропонує їх до святкового столу іншим.
Опільські скарби
Рецепт пирогів з кулешею записаний від Надії Білан з села Побережжя Єзупільської громади, каже координаторка гастроекспедицій, спеціалістка відіділу туризму Департаменту міжнародного співробітництва ОДА Мар’яна Павлів.
Шупеню посмакували у Марії Качанської з села Маріямпіль Дубовецької громади. А ще з експедицій привезли традиційний опільський десерт – це паляниця з медом і маком. Як її готувати, розказала і показала Світлана Іваськів з села Журавеньки Букачівської громади.
Враженнями від участі в гастроекспедиціях поділилися волонтерки проєкту “Опілля: скарби нації” – дизайнерка Любов Чернікова, художниця Марта Пітчук. Вони розповіли, що представлення страв господині завжди доповнювали виставками давнього вишитого одягу та рушників, а супроводжували співом. Щоби відтворити ту атмосферу, запрошені колядниці з організації “Дружина Воїна” доповнили презентацію опільського меню виконанням традиційних колядок.
Любов Чернікова каже, що взяла з експедицій Опіллям багато візерунків, які використає при створенні наступних етноколекцій. Нагадаємо, що після експедицій Бойківщиною, які відбувалися минулого року, дизайнерка представила колекцію за мотивами традиційної бойківської вибійки. Ця колекція нещодавно була на показі в США. На Опіллі Любові Черніковій впали в око вишивки у селі Тумир Дубовецької громади – барвисті квіткові орнаменти.
Марта Пітчук розповіла, що мотиви для своїх картин, серед яких найвідоміший цикл “Мотанки”, бере з народного одягу, який колекціонує.
“Мала ідею створити Мотанку з Опілля, – ділиться художниця. – Хотіла написати портрет в опільському строї. Але до екеспедицій не мала нічого опільського. З тих експонатів, які ми бачили і фотографували на Опіллі, вже народилася опільська Мотанка, є ще кілька задумів”.
Марта Пітчук каже, що саме в цьому проєкті її вразили люди, які приймали гастроекспедиції: “Люди ревно бережуть місцеві традиції. Ці знайомства зворушливі до сліз”.
Фішка для туристів
“Ми їздили франківським Опіллям – це були села Рогатинщини, колишнього Галицького району, околиць Бурштина, – уточнює Мар’яна Павлів. – Регіональна кухня завжди є цікавою для туристів. Знаючи її, ми отримуємо можливість презентувати регіон через традиційні страви”.
Попередній проєкт стосувався експедицій Бойківщиною, а наступний планують продовжити на Покутті. То були і будуть широкі культурні етноподорожі. Фішкою дослідження Опілля був власне гастротуризм, акцентує Мар’яна. За її словами, останнім часом з’явився запит туроператорів на цікаві гастролокації та гастротури на Франківщині. “Звертаються і самі розпитують, куди можна повезти туристів, що нового на Прикарпатті можна їм показати”, – зазначає спеціалістка.
“Введення опільських страв у меню франківського ресторану має стати прикладом для закладів громад франківського Опілля”, – сподівається Мар’яна Павлів.
Підсумок проєкту “Опілля: скарби нації” запланували у форматі конференції в березні 2025 року.
КУРС писав, що франківський бренд Chernikova одягнув у вишиванки олімпійську збірну України.
Нагадаємо, художниця з Франківська Марта Пітчук продала свою картину з серії “Мотанка” і передала 320 тисяч для ЗСУ.