fbpx

Дозор в три кроки: батьків учили контролювати закупівлі шкіл

Суспільство 18:27, 30.08, 2018

Батьки можуть перевірити закупівлі навчального закладу в три кроки: дізнатись базову інформацію про школу, відкрити Публічний модуль аналітики ProZorro і знайти закупівлі.

30 серпня в "Українському кризовому медіацентрі" аналітик Transparency International Україна Аріна Куц презентувала покрокову інструкцію для батьків "Батьківський дозор: як батькам контролювати закупівлі шкіл".

Як батьки можуть перевірити закупівлі своєї школи?

Дані про закупівлі навчального закладу в системі ProZorro можна знайти за допомогою Публічного модуля аналітики ProZorro, розробленого Transparency International Україна. Для цього треба знати назву, адресу чи ЄДРПОУ школи або назву чи ЄДРПОУ  відповідного управління освіти. За допомогою цих даних можна відфільтрувати закупівлі, які є в системі ProZorro, і подивитись, що купував або купує навчальний заклад.

В покроковій інструкції "Батьківський дозор: як батькам контролювати закупівлі шкіл" також роз'яснено:

  • як можна подивитись транзакції по конкретному навчальному закладу;

  • як правильно скласти запит на отримання публічної інформації щодо фінансування школи чи дитсадка;

  • підписатись на закупівлі навчального закладу, щоб отримувати сповіщення, коли проведуть або оголосять новий тендер;

  • як написати скаргу на закупівлю.

Інструкція є частиною звіту "Батьківський дозор: непрозорі закупівлі шкіл". В ньому розповідається про те, як працює система фінансування закладів середньої освіти, як і ким здійснюється забезпечення шкіл, представлені результати опитування батьків.

19% батьків не знають, на що йдуть їхні внески. Такими є результати опитування 1352 батьків у Facebook-групі "Батьки SOS" щодо внесків у школах.  Ключові тези опитування:

  • 9 з 10 опитаних батьків зізнались, що здають внески щомісяця (91%);

  • 75% здають гроші у школі в "добровільно-примусовому" порядку, 16% – добровільно, 9% – примусово;

  • 40% з них здають більш як 200 грн щомісяця, інші 60% – менше;

  • 88% здають гроші в готівковій формі;

  • 19% батьків не знають, на що йдуть кошти, 19% грошей йдуть на ремонти, 16% – на господарські товари;

  • 29% батьків не впевнені в належному використанні внесків школою, 35% – здебільшого не впевнені, тільки 8% впевнені, що зловживань немає.

"Система ProZorro і портал DOZORRO дають можливість подивитись, чи ми не платимо тричі за те, що вже було куплено",  каже Ярослав Юрчишин, виконавчий директор Transparency International Україна.

"Проблема не в тому, що немає грошей на освіту, а в тому, що ми не навчились цими грішми розпоряджатись", – заявила Олена Бондаренко, співголова організації "Батьки SOS".

За їхніми підрахунками, у 2017 році тільки в школах та садках Києва батьки здали внесків на 2 млрд грн. Головна проблема в тому, що ефективність витрачання цих коштів неможливо перевірити.

Дмитро Ламза, директор спеціалізованої школи №210 м. Києва, розповів, що в його школі питання внесків вже давно не порушується. Хоча в школі ремонтуються зали, кабінети, закуповується техніка. Наймолодший директор України закликає батьків вести діалог з адміністраціями шкіл: "Тільки якщо буде діалог з директором, тоді буде результат. Якщо ви скаржитесь в управління, цей лист спустять до директора і він буде вже потім з вами все одно спілкуватись".
 

Іван Лахтіонов, проектний менеджер Transparency International Україна, розповів, що на порталі DOZORRO будь-хто може залишити відгук на закупівлю, і вона буде перевірена фахівцями на предмет законності.  

DOZORRO Спільнота об'єднує 24 громадські організації по Україні, які моніторять закупівлі і надсилають звернення у правоохоронні чи контролюючі органи з метою усунення порушення. Також Іван Лахтіонов додав, що, використовуючи цю інструкцію, можна контролювати закупівлі не тільки навчального закладу, але й свого будинку, дитячого садка, університету.

"Ми віримо, що завдяки таким звітам прозорість буде ставати основою нашого життя. Батьки відкриють цей звіт, вони подивляться інструкцію, почнуть ставити питання. Даних в системі ProZorro є, їх багато, просто їх треба навчитись використовувати",  каже Леся Чміль, заступник керівника проекту USAID, UK aid та Фонду Євразія "Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах"/TAPAS.

Довідка: Моніторинговий портал DOZORRO створений громадською організацією Transparency International Україна у 2016 році. Його мета – об'єднати суспільство навколо ідеї громадського контролю закупівель. На сьогодні DOZORRO спільнота об'єднує сотні людей, серед яких і 24 громадські організації, що працюють у всіх регіонах України й моніторять більш як 1500 закупівель щомісяця. Дізнатися більше www.dozorro.org

Transparency International Україна є представництвом глобальної антикорупційної мережі Transparency International, що працює більше як у 100 країнах світу. Місія ТІ Україна: знизити рівень корупції в Україні шляхом сприяння прозорості, підзвітності та доброчесності публічної влади і громадянського суспільства. Дізнатися більше www.ti-ukraine.org

 
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: