вівторок, 21 травня

Депутати облради просять Кабмін змінити тендерні умови щодо закупівлі препаратів для людей, яким трансплантували органи

На сьогоднішній сесії Івано-Франківської обласної ради депутати висловили занепокоєння з приводу ситуації, яка склалася із забезпеченням хворих імунодепресантами.

На сьогоднішній сесії Івано-Франківської обласної ради депутати висловили занепокоєння з приводу ситуації, яка склалася із забезпеченням хворих імунодепресантами. 

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів, люди після перенесеної трансплантації органів забезпечуються такими препаратами за рахунок бюджетних коштів. У 2017 році в результаті проведених в рамках чинного законодавства тендерних закупівель було придбано препарат "Такпан". Цей лікарський засіб – найдешевший серед зареєстрованих в Україні. Хоча він також в своїй основі містить такролімус, як і відомі препарати, така ситуація занепокоїла і обурила хворих та їхніх родичів.

Кажуть, що "Такпан" до цього часу не використовували в Україні, тому побоюються ймовірністі виникнення побічних ефектів і відторгнення пересадженого органа. Днями вони навіть звернулися з цього приводу до депутатів і винесли це питання на засідання комісії з питань охорони здоров’я та звернулися з проханням забезпечити пацієнтів лікарськими засобами, що пройшли клінічне дослідження в Україні. 


Тому на сесії депутати ініціювали звернення до Прем’єр-Міністра України, Міністра охорони здоров’я з проханням внести зміни до чинного законодавства з проведення тендерних закупівель шляхом надання дозволу тендерним комітетам обирати лікарські засоби з числа рекомендованих не за найнижчою ціною, а за результатами доказової медицини. 

"Ми знаємо, якою тяжкою є ситуація з трансплантологією в Україні. У нас донором може бути тільки родич, більшість українців взагалі оперовані за кордоном. Через недолуге законодавство весь тягар з фінансування операцій і так лягає на плечі родичів, друзів, а не держави. У країнах, де оперовані наші пацієнти, лікування проводиться виключно на принципах доказової медицини. Тому не дивно, що люди не хочуть замінників та генеричних препаратів, які не мають достатньої доказової бази. Вживання імунодепресантів є дуже важливе, оскільки вони пригнічують імунну систему, тому, власне, і не відбувається відторгнення органа", – розповідає депутат Івано-Франківської обласної ради від фракції "ВОЛЯ" партії "РУХ НОВИХ СИЛ", лікар-хірург, доцент кафедри післядипломної освіти ІФНМУ Олег Атаманюк. 

Тому він вважає, що хворі після перенесеної трансплантації органів повинні отримувати не аналоги, а відомі брендові препарати. 

"Ці люди пережили величезну психологічну травму, адже перебували на межі життя і смерті. Коли в післяопераційному періоді їм рекомендують пожиттєво приймати такий-то препарат, а за державним закупівлями їм видають аналоги, то зрозуміло, що вони занепокоєні і у них починається паніка щодо свого здоров'я",  говорить Атаманюк. 

Депутат сподівається, що прийняте звернення дозволить покращити ситуацію і зменшити напругу серед хворих з трансплантованими органами.

На правах реклами

КОМЕНТУВАТИ