Екологічний проект "Експансія" франківчанки Ольги Кукуш поєднав фотографію та інсталяції. Колажі, натюрморти, портрети і сюжетні фото обігрують тему "людина і сміття". Хто що продукує і хто бере верх в цих стосунках, авторка пропонує визначити глядачам.
До висновку підштовхують інсталяції. Перша з них падає в буквальному сенсі на глядача одразу, коли той заходить до "Бастіону". Пластик домінує, і людська постать сприймається як щось неістотне, поглинуте синтетичним простором.
У виставковій залі перше враження підсилюється і закріплюється – центральне місце віддано ще одній "пластиковій" інсталяції, що має на меті показати людину як частину сміття.
"Пропонуємо інший ракурс – подивитися на людину як на частину сміття. Якщо ми себе оточуємо відходами, непотребом, вживаною синтетикою, сміттям, то заслуговуємо саме на таке сприйняття", – каже художниця Ольга Кукуш.
Авторка пояснює, що кожен експонат візуального проекту говорить до глядачів, намагається їх зачепити. Щоби кожен замислився. Наприклад, ще одна, на перший погляд, проста інсталяція – справжні фрукти серед пластикових – має подвійне смислове дно. Під час того, як виставка триватиме, – а відкрили її на два тижні, – справжні фрукти будуть псуватися. Й інсталяція врешті читатиметься ще й навпаки – сміттям врешті стане все найкраще, якщо не подбати про те, щоби цього перетворення не відбулося.
Художниця не лише показує і демонструє, а й підштовхує публіку до висновків і дій. В залі розкладені плакати й буклети, які подають алгоритм поводження зі сміттям. Правила сортування, каже авторка проекту, поширюються не тільки на папір, скло чи пластик, вони поширюються на життя загалом.
З мистецької точки зору важливо, що презентовані роботи вже були представлені на бієнале сучасного мистецтва у Дрездені та увійшли до експозиції Венеційнського бієнале-2017.
Проект втілений за грантової підтримки франківської спільноти "Тепле місто".