субота, 23 лютого

Людина як частина непотребу: у Франківську художниця обіграла тему сміття. ФОТО

В галереї "Арт-на-Мур" у франківському "Бастіоні" відкрили виставку "Експансія". Художниця, що працює засобами сучасного мистецтва, рефлексує на тему стосунків людини зі сміттям.
Зображення 1 / 15 Використовуйте клавіші для перегляду

Екологічний проект "Експансія" франківчанки Ольги Кукуш поєднав фотографію та інсталяції. Колажі, натюрморти, портрети і сюжетні фото обігрують тему "людина і сміття". Хто що продукує і хто бере верх в цих стосунках, авторка пропонує визначити глядачам. 

До висновку підштовхують інсталяції. Перша з них падає в буквальному сенсі на глядача одразу, коли той заходить до "Бастіону". Пластик домінує, і людська постать сприймається як щось неістотне, поглинуте синтетичним простором. 

У виставковій залі перше враження підсилюється і закріплюється – центральне місце віддано ще одній "пластиковій" інсталяції, що має на меті показати людину як частину сміття. 

"Пропонуємо інший ракурс – подивитися на людину як на частину сміття. Якщо ми себе оточуємо відходами, непотребом, вживаною синтетикою, сміттям, то заслуговуємо саме на таке сприйняття", – каже художниця Ольга Кукуш. 

Авторка пояснює, що кожен експонат візуального проекту говорить до глядачів, намагається їх зачепити. Щоби кожен замислився. Наприклад, ще одна, на перший погляд, проста інсталяція – справжні фрукти серед пластикових – має подвійне смислове дно. Під час того, як виставка триватиме, – а відкрили її на два тижні, – справжні фрукти будуть псуватися. Й інсталяція врешті читатиметься ще й навпаки – сміттям врешті стане все найкраще, якщо не подбати про те, щоби цього перетворення не відбулося. 

Художниця не лише показує і демонструє, а й підштовхує публіку до висновків і дій. В залі розкладені плакати й буклети, які подають алгоритм поводження зі сміттям. Правила сортування, каже авторка проекту, поширюються не тільки на папір, скло чи пластик, вони поширюються на життя загалом. 

З мистецької точки зору важливо, що презентовані роботи вже були представлені на бієнале сучасного мистецтва у Дрездені та увійшли до експозиції Венеційнського бієнале-2017. 

Проект втілений за грантової підтримки франківської спільноти "Тепле місто". 

КОМЕНТУВАТИ