Конфліктну ситуацію довкола приміщення дитсадка, яке зараз використовує УПЦ МП, Руслан Марцінків прокоментував для Радіо Свобода.
Невелике одноповерхове приміщення Свято-Преображенського храму – одне із небагатьох в центрі Івано-Франківська, в якому можна облаштувати дитячий садок. Так коментує ситуацію довкола земельної ділянки на вулиці Чорновола міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. За його словами, центральній частині міста вкрай бракує дошкільного закладу, і міський бюджет дозволяє відкрити його тут в доволі стислі терміни. Однак УПЦ (МП) вже більш як 7 років не виконує умови договору з містом, відмовляючись звільняти приміщення. Не поспішає це робити і після винесення постанови суду.
"Свого часу на вулиці Довженка давалася земля, давався певний момент того, що з часом там буде побудований храм, і вірні Московського патріархату туди перейдуть. Але, на жаль, як завжди: і там побудувалося, і тут собі залишилося, в центрі міста Івано-Франківська. Тому я би просив і Московський патріархат з розумінням поставитися до потреб міста, і виконати рішення суду", – каже міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків.
Представники Івано-Франківської єпархії УПЦ (МП) від коментарів для Радіо Свобода відмовилися. Проте на своїй інтернет-сторінці єпархія повідомляє, що готова відстоювати власні конституційні права в суді касаційної інстанції. Окрім того, єпархія вже звернулася до Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні та до Президента України, в планах – звернення до міжнародних правозахисних організацій і православних церков світу. Як зазначено у повідомленні, "парафіяни запевнили, що стоятимуть на захисті свого права молитися у Спасо-Преображенському храмі до тих пір, доки не будуть вичерпані всі засоби національного та міжнародного правосуддя".
Журналіст Володимир Кушніренко, який займається темою земельних конфліктів в Івано-Франківську, вважає, що найкращим виходом із ситуації для церкви було б виконання умов договору і передача земельної ділянки місту. Це позитивно позначилося би і на репутації церкви, і відкрило б шлях до діалогу з міською владою у майбутньому. Разом із тим, журналіст не вірить, що єпархія готова до такого кроку, адже попит на культові споруди в Івано-Франківську лише зростає, а ділянка на вулиці Чорновола, 6 є вельми привабливою для церкви.
"Всі релігійні організації міста кожного місяця роблять все нові і нові документи на будівництво або церков, або молитовних споруд, або інших культових речей. Землі в міста все менше, менше і менше. Оскільки будови таких споруд ідуть, значить, у людей є попит на це і є потреба. Саме тому я впевнений, що Московський патріархат не горить бажанням віддати чудову земельну ділянку в центрі міста, яка, на їхню думку, я так вважаю, є дуже перспективною для будівництва, наприклад тієї самої церкви", – вважає івано-франківський журналіст Володимир Кушніренко.
Проте, за його словами, навіть якщо церква погодиться передати земельну ділянку місту, іванофранківцям потрібно буде і надалі уважно слідкувати за діями міської влади. Адже вірогідність того, що замість дитячого садка на земельній ділянці виросте, наприклад, торговий центр, все ще залишатиметься.
Нагадаємо, 2 листопада Львівський апеляційний господарський суд виніс постанову, згідно з якою договір оренди між містом та церквою повинен бути розірваний. Підстава – невиконання Івано-Франківською єпархією УПЦ (Московського патріархату) своїх зобов’язань. На території храму міська влада має намір відновити дитячий садок, який діяв тут до початку 90-х років. Натомість єпархія заявляє про порушення конституційних прав парафіян та обіцяє звертатися до міжнародних правозахисних організацій, помісних православних церков та державних органів влади.