Фітосанітарні інспектори Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області під час моніторингу сільськогосподарських угідь за період з 21 червня по 4 липня виявили карантинну хворобу – рак картоплі – у трьох районах області.
Під час ревізії старих вогнищ захворювання, повідомили в Рогатинській РДА, рак картоплі знайшли на території Коломийського району – у селах Печеніжин та Сопів, Верховинського району – в селах Голови, Довгополе та Верхній Ясенів, у Рожнятівському районі – в селах Сваричів, Нижній Струтин та Верхній Струтин.
Фахівці визначили заходи зі знищення збудників хвороби картоплі та запровадили на вражених територіях карантинний режим.
Рак картоплі виявляється як нарости на бульбах, пояснює головний сайт для агрономів "СуперАгроном". У ранній фазі розвитку зараження поширюється по всій поверхні. Пізніше ракові нарости з'являються переважно навколо вічок.
Спочатку нарости світлі, згодом буріють, поверхня їхня стає горбкувата. Ракові утворення можуть бути різними за величиною – від невеликих горошинок до розмірів, більших за бульбу. Довкола наростів відмирає тканина бульби, картопля згниває.
Рак бульби викликає стійкий грибок, спори якого активізуються при вологій і теплій – плюс 15 градусів і більше – погоді. Цикл розвитку гриба триває 10-12 днів. За вегетаційний період гриб може дати кілька поколінь. Втрати врожаю при цьому можуть становити до 80%.
Якщо на ділянці виявлено хвору бульбу, необхідно повідомити про це в управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області.
Картоплю, хвору на рак, ні в якому разі не можна вживати в їжу, вважають спеціалісти.
Також не можна згодовувати заражені бульби худобі в сирому вигляді, оскільки рак бульби розноситься з гноєм. Спочиваючі спори, пройшовши через травну систему тварин, залишаються життєздатними. Зимові спори в картоплинах гинуть тільки після години кип’ятіння при 100 °C.
Інфіковані бульби краще знищити: наука поки не дала остаточної відповіді на питання про їх нешкідливість для людей і тварин.
Уражені раком кущі разом з бульбами і бадиллям рекомендують спалювати або скидати в яму глибиною не менше метра і засипають хлорним вапном (як варіант – заливають формаліном або гасом).
Щоб уникнути зараження ділянки, необхідно:
• дотримуватися правил сівозміни та садити картоплю на одному і тому ж місці не частіше, ніж один раз в 3-4 роки;
• не висаджувати поряд з картопляними грядками інші культури родини пасльонових;
• ретельно виполювати родини сімейства пасльонових навколо картопляного поля;
• не купувати посадковий матеріал і гній з карантинних зон;
• використовувати посадковий матеріал стійких до раку сортів картоплі.
Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter – лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області!