fbpx

НАША ІСТОРІЯ. Станиславівські оголошення: насолоджуйтесь музикою в кав’ярні "Едісон"!

Наша історія 10:26, 19.11, 2014

Звичайні оголошення, які ми бачимо щодня й одразу забуваємо, можуть колись у майбутньому виявитися ключиком до розуміння нашого часу й способу життя. Пропонуємо зануритися в історію повсякденності старого Станиславова, орієнтуючись за "меседжами", які посилають нам звичайні оголошення в тогочасній місцевій пресі.

Кав’ярню "Едісон" в пасажі Гартенберґів відкрили 21 січня 1905 р.

Перший власник закладу – пан Леон Енсель з Перемишля. Чому "перший"? Та тому що згодом кав’ярня за досить короткий період змінила двох власників. В лютому 1911 р. газети повідомили, що господарем кав’ярні став пан Вассерман з Тернополя, а вже з першого липня 1912 р. в закладі знову змінилася "влада" – його набув у власність Маврицій Фербер, досить відомий у місті ресторатор, який і до того керував однією з місцевих кав’ярень.

Попри такі зміни, "Едісон" мав репутацію надзвичайно респектабельної кав’ярні, а згодом і ресторану. Для розваги гостей туди часто запрошували музикантів. Як бачимо з оголошення, кожної середи, суботи й неділі, а також у святкові дні своєю творчістю відвідувачів тішив військовий оркестр. З 1 грудня 1908 р. у кав’ярні давала концерти італійська капела "Cesare de Vita", що раніше з успіхом виступала в усіх європейських столицях. В 1909 р. до закладу завітала капела Вінцентія Керки, до якої теж належали музиканти з сонячної Італії. От якраз із ними пов’язана одна дуже неприємна історія.

В 1909 р. місто накрила хвиля крадіжок. Переважно на Тринітарській площі та на площі Ринок, де активно велася торгівля, з жіночих сумочок хтось нахабно цупив гаманці. Поліція енергійно шукала злодія, та все було марно. Але 5-го вересня 1909 р. стражам порядку таки пощастило. Місцевий інспектор Раттнер помітив на вулиці двох молодиків, які намагалися вкрасти гаманець у якоїсь пані, але їм це не вдалося. Нахабні злодюжки ввійшли за жінкою до крамниці й там таки довершили свою чорну справу. Бравий інспектор був напоготові й одразу схопив злодіїв на гарячому. І що ж виявилося? Нахабними крадіями, чиї "подвиги" сполошили все місто, були два італійські музиканти Міхал Аґресті й Вінцент Пунзі, які виступали в кав’ярні "Едісон" у складі капели Вінцентія Керки. Італійці гаряче заперечували свою провину, проте їх швидко вивели на чисту воду. Продавщиця овочів з вулиці Ґославського (нині вул. Вітовського) знайшла на сходах у себе в пивниці чотири порожні гаманці. Виявилося, що крадії забирали гроші, а гаманці викидали через відкриті сіни до пивниці. Тож італійських музикантів було заарештовано й відправлено до тюрми. Так безславно закінчилися їхні гастролі в кав’ярні "Едісон" у Станиславові.  

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: