fbpx

Отримати субсидію стало складніше: кого очікують перевірки житла і доходів

Суспільство 10:17, 09.09, 2018

Керівник Директорату сім'ї та соцпідтримки населення Мінсоцполітики Віталій Музиченко визнав, що отримати субсидії стало складніше.

За словами Віталія Музиченка, в 2015-2016 роках, коли реальні доходи людей зменшувалися, а тарифи зростали, програма надання субсидій була спрощена, щоб максимально охопити населення держпідтримкою. У підсумку допомогу стало отримувати майже кожне друге домогосподарство – 6,5 млн сімей. За результатами минулого сезону у Мінсоцполітики побачили підстави для перегляду правил, оскільки тарифи два роки не підвищувалися, а доходи населення – пенсії, мінімальна і середня зарплати – зростали, пишуть Українські новини.

Нагадаємо: тепер держдопомогу не дають власникам квартир площею понад 150 кв. м і будинків понад 200 кв. м, незалежно від доходів господарів. А також тим, у кого машина, "молодша" 5 років. Раніше таких обмежень не було, допомога призначалася в межах соцнорм на житлоплощу. Самі норми теж урізані – до 48,9 кв. м на домогосподарство з однієї людини (було 62,5 кв. м). Також на 20-30% стали менше субсидовані норми витрати газу, води, електроенергії. Це означає, що виплати зменшаться, адже соцстандарти (і мінімальні доходи) виросли, а частка оплати "комуналки", що покривається державою, навпаки, стала меншою через урізання норм споживання.

Одержувачів субсидій будуть жорсткіше контролювати на предмет реальних доходів і витрат. Наприклад, за покупки протягом року на 50 тис. грн (крім витрат на лікування) субсидію, швидше за все, не дадуть, хоча можливі винятки. Віталій Музиченко навів приклад:

"Припустимо, сім'я зробила покупку на суму понад 50 тис. грн. Але ця покупка – єдине житло, куплене до того ж в кредит. В такому разі теж може бути призначена субсидія – на комісії, в індивідуальному порядку. І акт обстеження умов проживання в домогосподарстві – обов'язковий документ для розгляду такої справи на комісії. Соціальний інспектор виїжджає на місце, робить перевірку, заносить все в акт, і на підставі цього акту комісія вже приймає рішення".

Але поголовних перевірок домогосподарств побоюватися не варто, оскільки в Україні соцінспекторів всього 1300 осіб, або по одному на 5000 одержувачів держдопомоги. Однак приховати витрати не вдасться – всі покупки на суму понад 50 тис. грн повинні відбуватися через банківську систему. Зі свого боку претендент на субсидію має при подачі в відділення Мінсоцполітики декларації про доходи вказати в ній такі покупки. За словами Музиченка, це не означає автоматичної відмови в держдопомозі, але розглядати питання буде не один інспектор, а комісія. Але якщо субсидіант не вказав витрати більше 50 тис. грн, отримав субсидію, а потім інспектор виявив інформацію через банківську систему в порядку обміну, –  це підстава для проведення перевірки цього конкретного домогосподарства. За підсумками перевірки буде вирішуватися питання про правомірність отримання субсидій такою людиною, визначатися розмір можливої переплати, і ці кошти утримають в держбюджет.

Штрафів або інших санкцій (повернення грошей в подвійному розмірі) норма про виплату субсидій не передбачає. Але, за словами юристів, проти тих, хто для отримання субсидії приховував доходи неодноразово, можуть порушити кримінальну справу за шахрайство (покаранням може бути штраф 850 грн, виправні роботи до 2 років або обмеження волі до 3 років). Відмову в субсидії можна оскаржити у вищому підрозділі Мінсоцполітики або в суді.

Нові правила субсидування оплати компослуг усунули лазівки, які використовуються ловкачами для наживи за рахунок держави. Не секрет, що для отримання субсидій подружжя фіктивно розлучалися, хоча, як і раніше, проживали разом. Тепер субсидія призначається на домогосподарство з урахуванням доходів всіх людей, зареєстрованих за даною адресою, тому штамп про розлучення в паспорті не має значення. Якщо людина живе не за місцем реєстрації, наприклад, діти прописані разом з батьками, але проживають окремо, – їхні доходи все одно врахують при призначенні державної допомоги. Але є виняткові випадки, наприклад, діти зареєстровані разом з пенсіонерами, а працюють в іншому місті або знаходяться в тривалому відрядженні. При наявності документальних підтверджень такі особи можуть бути виключені зі складу домогосподарства. Діти, що мають власне житло, але не бажають виписуватися з батьківської неприватизованої квартири (не проживаюча там людина втрачає після смерті батьків право на дану житлоплощу), повинні вибирати: або вони утримують своїх батьків і оплачують компослуги, щоб потім отримати їхнє житло, або реєструються за місцем проживання, як належить за законом.

На жаль, мало поліпшень для переселенців, хоча ці люди найчастіше живуть в орендованих квартирах і не можуть зареєструватися за адресою проживання. З 1 травня 2018 р такі громадяни можуть отримувати субсидію без договору оренди житла і прописки, якщо довідка внутрішньо переміщеного особи видана на цю адресу, або пред'явити договір оренди, краще, якщо він буде завірений нотаріально. Але плата за оренду із загальної суми їх доходів все одно не буде віднята, оскільки згідно із законом підсумовуються всі види доходів, діляться на кількість місяців, за які враховуються ці доходи, і розраховується відсоток, який людина повинна платити за компослуги від свого доходу.

Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter – лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області! 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: