“Суть руслоочисних робіт – це коли сільська рада звертається з проханням видалити наноси з річки, врегулювати русло ріки, а підприємець проводить ці роботи без оплати, але має право продавати наноси (по суті піщано-гравійну суміш), яку вивозить внаслідок виконання робіт. Такий порядок затверджений рішенням обласної ради у 2011 році. Проте з 2010 року в Україні діє Закон України “Про державно-приватне партнертво”, який визначає, що єдиною формою співпраці органів місцевого самоврядування, яка може існувати між органами місцевого самоврядування та приватним бізнесом, є договори про державно-приватне партнерство. Належне виконання зобов’язань за таким договором контролюється Кабміном і забезпечується порядок”, – наголосила очільниця фракції “ВОЛЯ” в облраді Ольга Галабала.
Депутат запропонувала розробити та затвердити нове положення, яке б відповідало нормам закону, а також унеможливлювало маскувати за руслоочисними роботами незаконний видобуток піщано-гравійної суміші.
“Навіть сільські голови називають це “шутровими кар’єрами”, які здійснюються через руслоочистку. Ми не маємо ставити знак дорівнює між руслоочисними роботами, мета яких – доглядати за водним господарством і запобігати повеням, та між видобуванням піщано-гравійної суміші, що має здійснюватися на промислових родовищах, з яких сплачується рента та інші податки в місцеві та державний бюджети”, – сказала Галабала.
Також Ольга Галабала розкритикувала відсутність відповідальності за невиконані роботи з руслоочистки, які здійснювалися протягом 5 останніх років, та запропонувала Держекоінспекції спільно з Івано-Франківським управлінням водних ресурсів зафіксувати завдані збитки та в судовому порядку відсуджувати компенсацію цих збитків на користь громади.
“В області з 2011 року погоджено 43 проекти на здійснення руслоочисних та руслорегулювальних робіт. З них здано лише 7 проектів. На 11 об’єктах роботи не були розпочаті. На всіх інших ділянках гравій вивезли, ландшафт та екосистеми пошкодили, а роботи не зроблені. А відповідальності ніякої ніхто не поніс”, – так прокоментувала Галабала результати виконання робіт з розчистки русел рік.
“Виходить, що всі незадоволені: громадськість, яка стверджує, що під прикриттям руслоочисних робіт незаконно видобувається піщано-гравійна суміш, підприємці, які кажуть, що отримують такі дозволи роками і в приватних розмовах навіть називають суми, які вони були змушені потратити на хабарі, місцеві мешканці, які бачать, як нищиться їхня екологія. Якщо ситуація така, це означає, що щось працює неправильно. Ми маємо прийняти прозорі і чесні правила для всіх. Де підприємці зможуть чесно працювати, а громада мати чисті річки”, – підсумувала Ольга Галабала.