fbpx

Прикарпатські рятувальники показали ідеальне бомбосховище

Суспільство 15:27, 03.02, 2015

Захисне укриття на Івано-Франківському комбінаті хлібопродуктів здатне витримати ядерний удар.

Управління ДСНС в області показало журналістам укриття, яке вважається прикладом захисних споруд.

Сховище на державному підприємстві "Івано-Франківський комбінат хлібопродуктів" забезпечує укриття 450 людей. Споруджене 33 роки тому, у 1981 році, для того, щоби захищати працівників – хлібокомбінати є стратегічно важливими підприємствами в час війни чи інших надзвичайних ситуацій, – приводиться в повну готовність за 48 годин і дає змогу тим, хто всередині, 14 днів прожити в теплі та комфорті.

Зараз на комбінаті – 147 працівників, тому це сховище рятувальники розглядають як базове для укриття державної служби чи мешканців міста вразливих категорій. Укриття рятувальники також використовують для проведення навчань із цивільного захисту населення, останнє з яких для керівників підприємств Івано-Франківської області проходило цього літа.

Бомбосховище є повністю автономним від підприємства і знаходиться на віддалі від його цехів. Про місце його знаходження можна здогадатися за характерними валами із "грибками" вентиляції. Укриття складається з кількох відсіків, доступ до яких герметизують четверо металевих дверей, двоє з яких мають спеціальну протирадіаційну конструкцію.

"Наше укриття витримує ядерний удар", – пишається Микола Фінів, начальник відомчої воєнізованої охорони підприємства та начштабу цивільного захисту.

За дверима всередині укриття – зала для перебування людей і чотири допоміжних відсіки. Кожний також зачиняється на металеві двері зі спеціальними запорами. Кореспондент КУРСу виміряв їх товщину – 22 мм. За такими дверима – генераторна, вентиляційна, котельня та вбиральня, ті відсіки, які підтримують життя в укритті. У загальній залі, де встановлені дерев’яні лавки і двоповерхові лежаки, знаходяться також резервуари з питною водою, аптечка, носилки, захисні каски та протигази. На стінах – стенди з фото та інформацією, як поводитися у разі загроз різного типу.

"Чотири туалети, три умивальники. Водопостачання централізоване – від міської мережі. Запас питної води у спецбаках 5000 літрів, – Микола Фінів показує свою господарку і по черзі вмикає різні механізми, демонструючи, що все тут працює. – Фільтровентиляційна установка двох ступенів очищення повітря. Дизельгенератор потужністю 38 квт, що вистачає для освітлення та інших потреб сховища. Маємо 500 штук протигазів, із запасом".

Протигазам стільки ж років, як і сховищу, вони ще всі пересипані тальком. Проте, пояснює начштабу цивільної оборони, відповідно до вимог цивільного захисту щодва роки протигазам влаштовують вибіркову перевірку. Десять штук виймають і передають експертам, які мають відповідну ліцензію. Державна лабораторія, єдина в Західному регіоні, що має такі функції, знаходиться у Дрогобичі на Львівщині.

"Захисна споруда пройшла паспортизацію і повну технічну інвентаризацію – маємо відповідні документи",  доповідає завідувач бомбосховища.

Мобільної мережі та радіо в цьому укритті немає. Зате є спецзв’язок – дві телефонні лінії  з обласною адміністрацією і з Кабіміном. Утримання такого захисного комплексу, каже Микола Фінів, обходиться державному підприємству до 10 тис. гривень на рік.

На підприємстві є сім груп цивільного захисту. Раз на рік проводяться практичні заняття з евакуації.

Окрім комбінату хлібопродуктів, подібні великі бомбосховища, які вміщають від 500 до 1000 людей, були свого часу споруджені в Івано-Франківську на Шкірзаводі, Радіозаводі та заводі "Позитрон". За час незалежності підприємства пройшли приватизацію і укриття були передані на баланс приватним підприємствам. В якому вони стані наразі, рятувальники сказати не беруться. "Треба перевіряти",  стиснув плечима заступник начальника відділу цивільного захисту населення обласного управління ДСНС Сергій Стороженко.

Перевірки об’єктів цивільного захисту на території Івано-Франківської області рятувальники, відповідно до указу Президента, розпочали щойно вчора. Загалом на Прикарпатті в системі цивільного захисту населення є 833 сховища, які знаходяться на території підприємств. Третина з них непридатні до використання.

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: