Реформу підтримали 255 народних депутатів. Поправки до законопроекту розглядалися майже весь день.
Відповідно до законопроекту, в Україні від 2027 року запроваджується 12-річне навчання в школі, схвалюється підвищення мінімальної заробітної плати вчителів до чотирьох прожиткових мінімумів (наразі це 6736 грн) для працездатних громадян поетапно до 2023 року.
Реформа передбачає, інформує Інтерфакс-Україна, що повна середня освіта триватиме 12 років і буде складатися з початкової освіти тривалістю 4 роки, базової середньої освіти тривалістю 5 років (отримується в гімназії) і профільної середньої освіти тривалістю 3 роки (отримується в ліцеях або закладах професійної освіти). Навчання в школі діти можуть починати в 6 або 7 років (крім дітей з особливими освітніми потребами).
Навчання учнів за програмами 12-річної школи для початкової освіти розпочинається вже 1 вересня 2018 року, для базової середньої освіти – 1 вересня 2022 року, для профільної середньої освіти – 1 вересня 2027 року.
"Початкова школа – 4 роки, як базовий період, адаптаційний цикл і 3-4 класи, потім – базова середня школа, яка буде називатися гімназією, там 5 років, де 5-6 класи мають свої особливості, 7-9 – свої, профільна середня школа (3 роки) – два цикли", – пояснювала міністр освіти Лілія Гриневич.
За словами Гриневич, реформа почне впроваджуватися в 2018 році. З цього періоду діти підуть до першого класу з новими підручниками і підготовленими викладачами.
Результати навчання учнів після завершення кожного з рівнів освіти пропонується оцінювати шляхом державної підсумкової атестації, яка може здійснюватися у вигляді зовнішнього незалежного тестування. Для учнів же молодшої школи воно здійснюватиметься тільки з метою моніторингу.
До списку форм здобуття освіти доданий педагогічний патронаж.
Стаття 20 щодо інклюзивного навчання говорить, що заклади освіти в разі потреби утворюють інклюзивні та/або спеціальні групи і класи для навчання осіб з особливими освітніми потребами. При зверненні особи з особливими освітніми потребами або її батьків такі групи і класи створюються в обов’язковому порядку.
Крім того, у закладах освіти відповідно до освітньої програми можуть викладатися одна або декілька дисциплін двома та більше мовами – державною мовою, англійською мовою, іншими офіційними мовами Європейського Союзу.
Зміни торкнуться і дитячих садочків. Діти старшого дошкільного віку обов'язково мають бути охоплені дошкільною освітою відповідно до стандарту.
В новому Законі про освіту йдеться і про громадське самоврядування. Згідно із статтею 28, "у навчальної закладі освіти можуть діяти:
– органи самоврядування працівників закладу освіти;
– органи самоврядування здобувачів освіти;
– органи батьківського самоврядування;
– інші органи громадського самоврядування учасників освітнього процесу".
Найбільш бурхливі дискусії викликала ст. 7 законопроекту, яка регулює мову навчання.
Законопроект встановлював, що мовою освітнього процесу в навчальних закладах є державна мова.
"Особам, які належать до корінних народів і національних меншин України, гарантується право на вивчення рідної мови поряд з українською мовою в комунальних закладах дошкільної і загальної середньої освіти. Також особам, які належать до корінних народів і національних меншин України, гарантується право на вивчення рідної мови в державних і комунальних закладах освіти або через національні культурні товариства", – йшлося в статті 7.
Під час виступу міністр освіти Лілія Гриневич запропонувала, пише УТ, щоб особам, які належать до корінних народів і національних меншин, гарантувалося право на навчання рідною мовою поряд з українською з поступовим збільшенням на кожному рівні кількості навчальних предметів, що вивчаються українською мовою.
Депутат Оксана Білозір запропонувала підтримати свою правку, якою передбачено, що представникам нацменшин гарантується тільки право на вивчення рідної мови, при цьому всі інші предмети повинні викладатися державною мовою.
Робоча група під час перерви напрацювала компромісний варіант, який звучить так: мовою навчання є державна мова; держава гарантує кожному право на здобуття формальної освіти на всіх рівнях державною мовою в державних і комунальних закладах освіти; особам, які належать до національних меншин і корінних народів, гарантується право на навчання рідною мовою. Це право реалізується через окремі класи і не поширюється на класи з українською мовою навчання, також цим особам гарантується право на вивчення рідної мови.
Також Верховна Рада схвалила підвищення мінімальної заробітної плати вчителів до 4 прожиткових мінімумів для працездатних громадян поетапно до 2023 року.
Про це повідомляється у картці закону на сайті парламенту.
Окрім того, законом вводиться посада освітнього омбудсмена. Його головним завданням стане забезпечення належних умов реалізації права на освіту. В його обов'язки увійде розгляд скарг, поданих учнями і студентами, їх батьками, законними представниками, а також педагогами і науковцями.