fbpx

СБУ попереджає про можливу кібератаку на державні структури та приватні компанії

Суспільство 19:14, 23.05, 2018

Масштабна кібератака можлива напередодні фіналу Ліги Чемпіонів. Шкідливе програмне забезпечення, яке може бути використано хакерами, отримало умовну назву VPNFilter.

Фахівці з кібербезпеки СБУ говорять про можливе масове ураження розміщених в Україні мережевих пристроїв. 

VPNFilter – багаторівневе модульне шкідливе програмне забезпечення з універсальними можливостями, які забезпечують проведення як кіберрозвідки, так і деструктивних кібероперацій.

Подібні атаки фіксувались по всьому світу починаючи з 2016 року. Проте, за отриманою інформацією, цього разу географічна націленість атаки спрямована саме на український сегмент мережі Інтернет.

Висновки криміналістичного дослідження засвідчують, що вірусне програмне забезпечення VPNFilter дозволяє зловмисникам перехоплювати весь трафік, що проходить через уражений пристрій (включаючи дані авторизації та персональні дані платіжних систем), збирати та вивантажувати інформацію, віддалено керувати інфікованим пристроєм та навіть виводити його з ладу.

Особливу небезпеку VPNFilter несе для автоматизованих систем управління технологічними процесами (SCADA), оскільки через ідентифікацію специфічних протоколів обміну технологічними даними зловмисники отримують можливість обрати такі об’єкти першочерговими цілями. Виявлені ознаки свідчать про готування кібердиверсій на об’єктах національної критичної інфраструктури, що викликає особливе занепокоєння. 

Фахівці СБУ вважають, що інфікування обладнання саме на території України ‒ підготовка до чергового акту кіберагресії з боку РФ, спрямованого на дестабілізацію ситуації під час проведення фіналу Ліги Чемпіонів. Про це свідчить й те, що запланований механізм кібератаки збігається з техніками, які використовувались у 2015-2016 роках в ході кібератаки BlackEnergy. 

Об’єднані можливості з криміналістичного аналізу загроз, які є у розпорядженні Ситуаційного центру забезпечення кібербезпеки СБУ, та наявні міжнародні канали Національного контактного пункту цілодобової мережі "24/7" Національної поліції України вже задіяні для нейтралізації прихованої мережевої інфраструктури зловмисників.

Враховуючи можливі ризики, СБУ та Нацполіція невідкладно та адресно поінформували потенційні "жертви" атаки. Зокрема, органи державної влади (у тому числі з використанням платформи MISP-UA). У свою чергу нацполіція зосередила зусилля із допомоги суб’єктам вітчизняного бізнесу та громадянам.

Наразі фахівцям відомо про уразливість наступних мережевих пристроїв:
Linksys Devices: E1200, E2500, WRVS4400N;
Mikrotik RouterOS Versions for Cloud Core Routers: 1016, 1036, 1072; 
Netgear Devices: DGN2200, R6400, R7000, R8000, WNR1000, WNR2000;
QNAP Devices: TS251, TS439 Pro, Other QNAP NAS devices running QTS software;
TP-Link Devices R600VPN.

Враховуючи значну поширеність цього обладнання на території України та об’єктивну неможливість адресного інформування всіх користувачів, СБ України надає стислі рекомендації із захисту кібератаки, розроблені спільно з представниками провідних міжнародних компаній у сфері кібербезпеки.

Рекомендації фахівців СБ України:

Щоб запобігти втраті інформації, попередити втручання в роботу мережевих пристроїв та не допустити настання негативних наслідків ураження вищенаведених мережевих пристроїв шкідливим програмним забезпеченням, фахівці з кібербезпеки наполегливо рекомендують невідкладно вжити такі заходи:

– користувачам та власникам домашніх роутерів, бездротових маршрутизаторів малих офісів та мережевих файлових сховищ необхідно невідкладно здійснити їх перезавантаження з метою видалення потенційно небезпечних шкідливих програмних модулів з оперативної пам’яті пристроїв;

– у випадку, коли мережеві маршрутизатори клієнтів контролюються провайдерами Інтернет-послуг, здійснити їх віддалене перезавантаження; 

– якщо є підстави вважати будь-який пристрій в локальній мережі ураженим зазначеним видом шкідливого програмного забезпечення, то невідкладно оновити його програмну прошивку до останньої актуальної версії; 

– у випадку, коли в операційній системі мережевого пристрою є функція доступу до його файлової системи, то перевірити наявність файлів у директоріях «/var/run/vpnfilterw», «var/run/tor», «var/run/torrc», «var/run/tord» та видалити їх вміст.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: