В селі Нижній Вербіж, біля Коломиї в Івано-Франківській області, збереглась дерев’яна церква Різдва Пресвятої Богородиці, яка входить до світової спадщини ЮНЕСКО. Її збудовано за кошти учасника опришківського повстання – Григорія Семенюка, який був другом Олекси Довбуша, йдеться в сюжеті рубрики "Мій путівник" програми "Сніданок з 1+1".
За легендою, Семенюк, зібравши кошти, вирішив покаятися в своїх гріхах і віддати всі кошти на побудову церкви. Причому почав він її будувати у досить зрілому віці – йому минуло 92 роки. Спорудили церкву наприкінці XIX століття.
До сьогодні вона збереглась практично у первісному стані. Завдяки чому 2013 року разом з 7 іншими церквами України вона потрапила до списку світової спадщини ЮНЕСКО. Серед цих храмів лише церква Різдва Пресвятої Богородиці не є музейною – вона справді діє. А поруч із нею стоїть дзвіниця 1743 року, на яку навіть можна піднятись.
Поряд з Нижнім Вербежем є ще одне цікаве село, де можна скуштувати карпатського чаю та спробувати місцеву страву. Так, в селі Спас можна відвідати ековиробництво смачних карпатських чаїв. Його організував пан Михайло, який вже більш як 25 років вивчає властивості різних рослин та цікавиться зільництвом. Окрім відбору рослин для лікувальних чаїв, він ще й створив кімнату-музей карпатського зільника та з радістю приймає гостей. Зільник – це такий карпатський знахар, який в давнину лікував жителів села.
"Я ще давно побачив, що лікарські рослини – основа нашого економічного розвитку, тому що це золото під ногами, про яке ми повинні дбати, – розповідає він. – У нас є заготувачі, які знають, де збирати, як збирати, як зберегти популяцію і які мають бути лікарські рослини. Ми ні в якому разі не займаємось збором червонокнижних рослин, не нищимо то все."
Разом з тим, у Спасі можна скуштувати унікальну страву – спаську замащинку. Місцева жителька, пані Марія, готує її за рецептом бабусі в традиційній спаській печі.
"На 10-літрову каструлю повинно бути половина м’яса, порізаного шматками. Повинна бути яловичина і свинина. М’ясо посипають спеціями. Далі пасерують борошно в смальці (10 столових ложок на 200 грамів) і розводять окропом до консистенції сметани. Все укладають в каструлю, накривають кришкою і кришку заліплюють тістом", – ділиться секретами приготування незвичайної страви пані Марія.
Замащинка готується в печі й в результаті м'ясо стає неймовірно м’яким та просто тане в роті.