У четвер, 6 вересня, Коломийська міська рада проголосувала за приєднання до Коломийської міської територіальної громади чотирьох сільських територіальних громад. За кожне село – Саджавку, Товмачик, Шепарівці та Іванівці – голосували окремо. Більшість депутатів Коломийської міськради підтримали приєднання кожного з цих сіл.
Що змінилося з приєднанням до Коломийської міської ради для мешканців сіл, КУРСу пояснив консультант з юридичних питань Асоціації міст України Андрій Деркач.
"Закон щодо добровільного приєднання територіальних громад до міст обласного значення, що вступив у дію 1 травня цього року, спростив процес об’єднання громад довкола міст. Наприклад, в цьому випадку не передбачені перевибори", – пояснив Андрій Деркач.
Головою Коломийської міськради, до якої приєдналися села, залишається Ігор Слюзар.
"Прийняття рішення про приєднання для сіл означало одночасне рішення про добровільний розпуск своїх сільських рад. Їхні повноваження виконує відтепер міська рада Коломиї. Міська рада має враховувати інтереси мешканців приєднаних сіл", – зазначив Деркач.
Сільські голови стають старостами і входять до складу виконавчого комітету Коломийської міської ради.
Також старости мають бути присутні на всіх сесіях міськради – вони мають право виступу та дорадчий голос.
Коломийська міська рада тепер може звернутися до Держгеокадастру в області про приєднання земель за межами населених пунктів чотирьох сіл – це в подальшому будуть комунальні землі міської громади. Розпоряджатися об’єднаними землями буде міська рада – за нею залишається винесення кінцевого рішення. Однак попередньо земельні питання будуть виноситися на громадські збори села, розтлумачує Андрій Деркач.
"У разі якщо рішення буде стосуватися продажу землі – громадські слухання є обов'язковими. Рішення, прийняте на них, є обов'язковим до врахування міською радою", – додає юрист.
Аналогічна ситуація з прийняттям рішень щодо комунальної нерухомості в селах.
Що стосується бюджету, то наразі всі громади об’єднують свої "скарбниці". Розподіл – за рішенням сесії міськради. Рішення, які виносяться на сесію, напрацьовує виконком.
З нового року, зазначає юрист, вступить у силу новий порядок формування місцевого бюджету.
На фінансуванні з районного бюджету дотягнуть 2018 рік медичні та освітні заклади сіл, які увійшли до Коломийської міської територіальної громади. Зміни – також з наступного року.
Місцеві вибори у Коломийській міській раді пройдуть за єдиним державним виборчим календарем – у 2020 році. Тоді оберуть старост у селах, депутатів міської ради та міського голову Коломиї.
На Прикарпатті на цей час створені 23 територіальні громади. Приєднання навколишніх сіл найближчим часом планують у Болехові, Яремчі, Калуші та Івано-Франківську.
Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter – лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області!