fbpx

До Гробу Господнього: як сто років тому галичани із Шептицьким у Святу землю ходили. ФОТО

Наша історія 10:19, 26.02, 2018

У лютому 1906 року 500 галичан із Західної України взяли участь у подорожі на Святу Землю – до Єрусалима. Організовував подорож митрополит Андрей Шептицький. Під час паломництва Шептицький освятив чудотворну ікону для храму на Рогатинщині. Образ зберігся до наших днів.

Як галичани вперше вирушили в паломництво до Святої Землі, розповідає у річницю подорожі "Локальна історія". 

У лютому 1906-го по всій Західній Україні розійшлося гасло "Їдьмо в Святу землю!". У відозві йшлося про можливість для 500 людей взяти участь у подорожі до Єрусалима. Цю ідею довгий час виношував митрополит Андрей Шептицький. Саме він детально все продумав і організував мандрівку, яка тривала 22 дні.

Спеціальний комітет склав детальну програму на кожен день. Комітет також зобов’язався виробити усім закордонні паспорти. Квитки, а переїжджати мали потягом, потім кораблем, і знову потягом, коштували по 300, 400 та 450 крон в залежності від класу. Суми на той час були досить значними, особливо зважаючи на те, що більша частина паломників були селяни. Для порівняння: забезпечення продуктами на місяць міського шпиталю у Тернополі коштувало 150 крон.

Учасники подорожі з'їхалися до Собору Юра у Львові. Паломників і проводжаючих було дуже багато, тож проводи виглядали як велике свято. 

Спеціально для паломників орендували цілий потяг, котрий їхав до приморського міста Трієста в Італії. Майже на кожній станції, де зупинявся потяг в Україні, їх виходили вітати місцеві жителі, організовували процесії. З Трієста пароплавом, теж спеціально орендованим для українських паломників, п'ять днів пливли до Єрусалима.

"Розміщення на кораблі для подорожніх першого класу є в кабінах з 3-4 ліжками, для другого класу – 5-10 ліжок, для третього – окремі місця для кожного у великих спальнях. Розділення статей на кораблі – зрозуміла річ", – про це повідомляли ще в оголошенні про подорож. 

"Наше паломництво тішилося весь час подорожі такою гарною погодою, що ніхто майже не сидів у душній каюті… і або голим оком, або через шкла дивився різні острови, що тут і там виринали з синього моря", – ділилися потім спогадами учасники паломництва. 

Прибувши до Єрусалима, паломники зі співом рушили колонами, попереду яких один селянин ніс синьо-жовтий прапор. Їх охороняла місцева поліція. Прочани пробули на Святій Землі тиждень. Програма відтворювала в хронологічному порядку життя Ісуса Христа, а також передбачала відвідання Хресної дороги. Закінчилось паломництво походом до Божого Гробу.

Через рік в Україні видали ілюстровану книгу про цю першу прощу галичан – "Як Русь ходила слідами Данила" із посиланням у назві на мандрівку чернігівського монаха Данила до Палестини наприкінці ХІ – початку ХІІ століття. У 2015 книгу перевидало видавництво "Апостол".

Під час пас паломницької подорожі священиків і мирян до Святої Землі з Галицьким митрополитом Андреєм Шептицьким на Гробі Господньому був освячений Чудотворний образ Пресвятої Богородиці з Лучинецької церкви Святого Миколая на Рогатинщині, розказала Любомира Федунишин. 

Того ж 1906 року митрополит відновив своєю Грамотою відпусти, надані Папою Римським Пієм ІХ для храму села Лучинці. Чудотворна ікона і сьогодні зберігається у церкві разом з книгою зі свідченнями про зцілення в наш час за молитвами на оздоровлення отця Романа Дубіка.  

1Чудотворна ікона, освячена 1906 року на Гробі Господньому митрополитом Андреєм Шептицьким.

 

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: