Як пояснила в.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун, антибіотики, протигрибкові препарати та інші протимікробні засоби перестають діяти через надмірне і необґрунтоване застосування таких ліків. Мікроорганізми виробляють своєрідний "імунітет": вони змінюються і стають нечутливими до ліків, пише НВ.
За її словами, одними з основних причин такої ситуації є самолікування, а також використання антибіотиків у тваринництві.
В рамках плану боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів в Україні до 2020 року заплановано низку змін:
– антибіотики продаватимуть тільки за рецептом: буде посилено контроль відпуску ліків в аптеках;
– обмежать застосування антибіотиків в сільському господарстві (як стимулятори росту в тваринництві, птахівництві та рослинництві);
– медпрацівники отримають чіткі інструкції, які допоможуть мінімізувати ризики невиправданого використання антибіотиків;
– впровадять систему епідеміологічного нагляду за антимікробною резистентністю, одночасно Україна приєднається до загальноєвропейської мережі. Всі методи досліджень для визначення стійкості антибіотиків будуть відповідати стандартам Євросоюзу;
– буде здійснюватися моніторинг резистентності ВІЛ-інфекції/СНІД:
– українські вчені разом з європейськими колегами будуть проводити дослідження аспектів противомикробної резистентності і сучасних методів діагностики.
Супрун підкреслила, що в плані не передбачено обмеження доступу до антибіотиків. Зміни також не вплинуть на вартість ліків.
Глава МОЗ додала, що план спрямований на посилення контролю за продажем ліків.
"Ліки, які рекомендується приймати тільки за рецептом лікаря, будуть продаватися також за рецептом лікаря", – резюмувала вона.