За ініціативи відокремленого підрозділу ГО "Україна без тортур" спільно з філією ДУ "Центр пробації" в Івано-Франківську провели зустріч у форматі дискусійного клубу "Коли і ким катування виправдовуються?"
У дискусії взяли участь представники: офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Івано-Франківській області, Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Івано-Франківській області; філії ДУ "Центр пробації" в Івано-Франківській області; Івано-Франківського та Тисменицького підрозділів філії ДУ "Центр пробації" в Івано-Франківській області; ДУ "Івано-Франківська установа виконання покарань №12"; Івано-Франківського обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, УСБУ в Івано-Франківській області; ГУ НП в Івано-Франківській області; прокуратури Івано-Франківської області; монітори національного превентивного механізму.
Сьогодні у світі існує абсолютна заборона катувань. Регіональний представник ГО "Україна без тортур" Світлана Дем’янчук наголосила на відсутності в Україні офіційно затвердженого механізму фіксації слідів тортур, в той час як більшість країн світу використовують Стамбульський протокол: "Причиною існування катувань та жорстокого поводження в діяльності правоохоронців є безкарність через неналежну кваліфікацію катувань, відсутність ефективного механізму розслідування, застосування національними судами надзвичайно м’яких покарань або ж узагалі звільнення винних у катуваннях від відповідальності".
За 2017 рік в Україні майже 2500 осіб звернулися по медичну допомогу через травми, завдані працівниками поліції. Це лише офіційна статистика. Насправді постраждалих може бути набагато більше, але катування фіксуються і розслідуються неефективно. І навіть коли провину поліцейського доводять, його часто звільняють від реального покарання.
Крім цього, обговорено питання формування сучасної оптимальної моделі застосування в кримінальній політиці держави альтернативних видів покарання та необхідності застосування індивідуального підходу при призначенні покарання. Не залишено без уваги і питання щодо забезпечення належних умов утримання у місцях несвободи.
Усі погодились, що такі явища, як катування та інші жорстокі, нелюдські або такі, що принижують гідність, види поводження та покарань мають бути викорінені, а особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначене справедливе та в міру гуманне покарання.
Присутні обговорили теми призначення покарання та належні умови утримання у місцях несвободи. Адже такі явища як катування та жорстоке поводження мають бути викорінені.