fbpx

У Франківську переноситься запуск електронного квитка

Суспільство 17:03, 01.06, 2019

З 1 червня у комунальному транспорті Франківська мали запровадити оплату проїзду з допомогою електронного квитка. Готівки менше – технологій більше. То що вже маємо нині й до чого готуватися?

Про впровадження електронного квитка говорили ще з осені. Аби проплатити проїзд без готівки, розробили дизайн нових транспортних карток з назвою "Галка". Окрім загальних карток, будуть пільгові, студентські, учнівські та персоніфіковані проїзні, пише "Репортер".

Пільгові картки з прізвищем і фото перший раз видають безкоштовно. На їх оформлення дали час до 1 червня. Планували видати 50 тисяч. За словами директора міського департаменту соцполітики Василя Семанюка, наразі видали лише 25 тисяч карток. Процес триває, його продовжили – поки що на невизначений термін.

"Щодня лише в департамент приходить по 20 людей, – говорить Семанюк. – А є й такі, які ніколи не прийдуть по картку, бо вони взагалі не їздять транс­портом. Ажіотаж, як звично, був на початку, потім наплив людей трохи спав. Ми продовжуємо приймати заяви. До нас приходять пенсіонери, які вже звикли ходити в департамент, але є й інші установи, які приймають заявки".

Отримати пільгові транспортні картки можуть лише мешканці Івано-Франківська чи прилеглих сіл, які уклали меморандум про співпрацю з містом і пообіцяли не брати участі у створенні будь-яких ОТГ, крім Франківської.

У місті досі працюють одразу кілька пунктів, куди можна звернутись і подати документи на виготовлення пільгової картки. Наприклад, у ЦНАПі, відділеннях МІУКу, Електроавтотрансі, Водоекотехпромі, ІФТКЕ і департаменті соцполітики. Запустили для подачі заявок і сайт ekvytok.if.ua.

А от загальні (не пільгові) можна буде придбати в кіосках на зупинках вже з визначеною кількістю поїздок. Персоніфіковані – з фото, теж мали виготовляти на замовлення, аби потім їх можна було поповняти у терміналах. Але цього процесу ще навіть не запустили.

Списки на картки для школярів формують у навчальних закладах. А згодом мерія планує, що за допомогою цієї картки учні платитимуть безготівково за харчування в їдальні чи проходитимуть до школи через турнікети. Їх, до речі, поки що теж немає.

В ідеалі з 1 червня транспортні "Галки" мали замінити картки івано­франківця для безкоштовного проїзду комунальним транспортом. Але новація відкладається. Причина – треба встановити необхідну кількість валідаторів.

Наразі місто змогло придбати 36 стаціонарних валідаторів чеського виробництва, ще 26 мобільних терміналів і необхідне для них забезпечення. Обійшлося це все у 1,5 млн грн, і в лютому цього року їх встановили. Але лише у тролейбусах MAN – переважно на маршрутах № 6 і 7. Там уже можна платити за проїзд за допомогою безконтактної банківської картки чи смартфона з програмою Apple Pay чи Google Pay.

Для оплати достатньо прикласти телефон чи картку до екрана термінала. Вартість проїзду буде знято з картки. У випадку з мобільним терміналом ви оплачуєте у водія – так само, як це відбувається в магазині. І водій дає вам чек з терміналу з сумою і часом оплати. З валідатором простіше – банківську картку чи телефон приставляєте до нього, на екрані має з’явитись зелена галочка – оплачено.

Для оплати телефоном через валідатор розробляють ще й спеціальний мобільний додаток, який бачитиме усі проплачені поїздки – як смартфоном, так і прив’язаною карткою. Також можна буде придбати місячний проїзний. Тоді при прикладанні картки до валідатора гроші не списуватиме, а просто перевірятиме проїзний.
Готівковий розрахунок повністю не зникне. Але з впровадженням елект­ронного квитка вартість проїзду може зрости. Квиток за 4 грн залишиться для розрахунку банківськими картками, QR-кодом чи через sms. А для готівки ціна буде більшою, аби мотивувати людей до безготівкових розрахунків.

"З 1 червня транспортну картку можна буде придбати у контролерів і кондукторів, а за потреби – поповнити, – каже директор КП "Електроавтотранс" Віталій Голутяк. – Також ми домовляємося з підприємцями, щоб картки можна було придбати у кіосках "Преса", що розміщені на зупинках. На картці буде певна кількість поїздок. Поповнити її можна буде в терміналах по місту. Для цього ми створимо у терміналах спеціальний розділ. У транспорті, де вже є валідатори, цієї карткою можна буде й розрахуватися".

Загалом у Франківську планують встановити 200 валідаторів. Однак наразі поставку пристроїв до міста відтермінували. Як пояснює Голутяк, фірма-підрядник отримала велике замовлення з Вінниці, профінансоване за рахунок коштів ЄБРР. Там планують встановити 3500 валідаторів. Тож це замовлення для них більш пріоритетне.

Втім, сподіваються забезпечити весь транспорт валідаторами до осені. А з 1 січня 2020 року на електронний квиток та валідатори мають перейти і приватні перевізники. Принаймні так каже міський голова Руслан Марцінків. Тож є ще трохи часу потестувати новітні технології.

Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter – лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: