Іван Бондарев, Олег Гречаник та Володимир Шулепін презентували книгу "Велика війна у маленькому місті. Фотоісторія Станиславова часів Першої світової війни". Особливістю видання є те, що до нього увійшли деякі матеріали, які ніколи раніше ніде не публікувались.
За словами краєзнавця Івана Бондарева, над книгою він працював роками. Спочатку її планували видати у серпні 2014 року до 100-річчя від початку Першої світової війни. Однак не встигли завершити до цієї дати.
"Читачі довідаються, як наше місто пережило найжахливішу війну людства, які були вулиці, які квартали зникли з нашого чудового міста, які військові частини тут базувалися та як зготувати суп, який їли вояки австро-угорської армії, та ще багато чого", – розповів Бондарев.
У книзі також йдеться про історичних особистостей, які відвідували наше місто, наприклад, сестра Леніна Марія Ульянова, письменник Олександр Серафимович, граф Михайло Львович Толстий, легендарний комдив Василь Чапай та багато інших. Для себе краєзнавець теж зробив кілька відкриттів:
"В процесі роботи ми дізналися, що в нашому місті був останній імператор Австро-Угорської імперії Карл І. Цього ми не знали. Ми знайшли фотографію, але не з приватної колекції, а з державного німецького архіву, тому ми її не дістали", – розповів він.
Автори зробили акцент у книзі на розповідях очевидців тих подій. Деяку гумористику брали зі старих журналів, газет та навіть з електронних бібліотек.
Співавтор видання та колекціонер Володимир Шулепін розповів, що до книги увійшло близько 200 листівок часів Першої світової війни.
"Ми показали, як місто до війни жило, який побут був, які вулиці, сквери і в що воно потім переросло – в руїни", – зазначив Шулепін.
Він додав, що книжка в процесі створення кілька разів переписувалась через те, що постійно з’являлися нові матеріали, документи. Його колекція збиралась близько 5 років, а деякі з листівок з’явилися вперше лише рік тому.
Ще один співавтор краєзнавець і колекціонер Олег Гречаник, який збирав свою колекцію близько 15 років, розповів, що кожна з листівок має своє смислове навантаження у книжці.
"Ми подали місто до війни, потім військові об’єкти і людей з нашого міста, які брали участь у цій війні, бойові дії і на завершення книги – яким місто залишилось після війни, руїни. Багато наших краян про це не знають, і хотілося донести, що несе із собою війна і що ті часи лихоліть забрали багато людей", – розповів краєзнавець.
Він додав, що було важко прокоментувати кожну фотографію.
"В основному це безіменні люди, які просто прийшли до фотографії. Ми в книжці написали, що всі вони без посмішок, бо людина, яка фотографувалася чи в салоні, чи перед самим боєм, не знала, що її чекає завтра. Вона могла загинути на полі бою. Більшість з тих людей, зображених на групових знімках, можливо, не пережила цю війну", – додав Гречаник.
Вартість ексклюзивного видання – 400 гривень.
Наприкінці презентації організатори заходу також презентували найстаріше на сьогодні відео Станіславова, датоване літом 1917 року.
"Саме цього року наше місто від росіян звільнила австро-угорсько-німецька армія. Відео знайшов мій колега – краєзнавець Сергій Петрицький. Це відео вмонтоване у документальну стрічку про звільнення Чернівців. Воно було у вільному доступі, навіть в інтернеті можна було скачати, але всі дивилися, що "Чернівців", тому й не цікавились. Якщо уважно переглядати, то у той ролик випадково потрапило близько хвилини – кілька кадрів з нашого міста, і це є справжнє відкриття", – розповів Бондарев.
До цього часу найстарішими вважались відео 1944, а потім 1937 років.