fbpx

У Франківську відкрили виставку плащаниць

Наша історія 18:20, 26.03, 2015

У Музеї мистецтв Прикарпаття під спів муніципального камерного хору "Галицькі передзвони" відкрили виставку плащаниць та інших сакральних творів.

До експозиції увійшли витвори з колекції Архікатедрального собору Воскресіння Христового УГКЦ, музею мистецтв Прикарпаття та з приватних колекцій.

За словами доктора східних церковних наук, провідного наукового спеціаліста Музею мистецтв Прикарпаття Віталія Козінчука, відвідувачі музею зможуть побачити плащаниці XVIII – XX століть.

"Плащаниці дуже різні за своїм стилем виконання, оскільки це досить довгий період часу. Тут є і плащаниці з бароковими натяками, є плащаниці "наївного мистецтва"  ми в народі називаємо "плащаниці богомазів", а також є плащаниці, виконані з академічним підтекстом",  описав Віталій Козінчук.

Плащаниці зібрані переважно в Івано-Франківській області. Хоча за традицією плащаниці, як і ікони, не підписувались, адже вважалося, що лише Бог є автором ікони, а художники – це лише інструменти в Божих руках.

Віталій Козінчук також розповів, що більшість плащаниць писані на полотні, через що зберігати їх складно. Вони також зношуються через постійні поклоніння та поцілунки віруючих.

"Обряд вшанування плащаниці відбувається в Страсну п’ятницю і у Велику суботу. Що цікаво – Страсна п’ятниця в літургійному році греко-католицької чи православної церкви – день, коли немає причастя, коли священики не вділяють тіла і крові Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа для своїх вірних, оскільки в цей день Ісус Христос символічно помирає. Тому вірні цілий день строго постять і потім приходять до плащаниці, щоб віддати поклін Ісусу Христу",  розповів Віталій Козінчук.

Виставка триватиме до 22 квітня.

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: