Центральним експонатом стала Зарваницька чудотворна святиня – риза ікони "Розп'яття" XVIII століття.
Ризу знайшов Віктор Чернов близько 20 років тому, коли відвідував родичів у Зарваниці. Тоді ця знахідка була хвилюючою, але хлопець ще не міг оцінити її значення. "На той момент я не знав, звідки ця риза, видно було лише, що вона срібна з позолотою", – розповів Чернов.
Ще підлітком він почав досліджувати це питання і в одній з книжок натрапив на зображення цієї ікони. "На той час я думав, що це просто копія, яку люди для себе зробили", – додав Віктор. На деякий час він забув про свою знахідку. Справу до кінця вирішив довести після Революції Гідності і дослідити ризу до кінця. Знахідку досліджував Валерій Твердохліб. Він підтвердив, що ікона була з чистого срібла з позолотою.
На іконі зображена колона, до якої був прив'язаний Ісус Христос, і півень, який символізував зраду. "Це трагізм, драма, в якій ми зараз живемо, і, можливо, для нас це знак, що ми мусимо покаятися. Цей момент покаяння є внутрішній, і він дає розуміння, що ми відродимся", – поділився Твердохліб.
"Ми хочемо повернути цю історію та розказати її. Ікону у свій час перенесли за вівтар, і люди не мали прямого доступу до неї. Оскільки до Богородичної зарваницької ікони люди мали більший доступ, то ця ікона була більш закрита. Тому її історія трохи призабулася", – зазначив Валерій Твердохліб.
До експозиції входять й інші сакральні твори XVI- XVIII століть. Виставка триватиме близько двох місяців. Її організатори не виключають можливості, що риза у майбутньому повернеться на своє місце. Однак зараз продовжують досліджувати знахідку.
Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter – лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області!