Гібридна війна проти України показала необхідність реформи Збройних сил. Однією з них має стати створення сил спеціальних операцій, які зможуть діяти в умовах нетрадиційної війни. Попри давно анонсовані плани, створення служби лише починається.
Реформу, за якою і мають з’явитися сили спеціальних операцій, розробляли не лише українські експерти, а й фахівці з інших країн, які вже пройшли цей шлях і мають великий досвід, каже керівник Центру оборонної реформи Олександр Данилюк. У його організації зазначають: ці сили мають бути не просто частиною Збройних сил, а окремою структурою у складі Міністерства оборони і мати особливий статус. Зараз же навіть спеціалісти іноді плутають це поняття зі силами швидкого реагування чи зі спецназом.
"Спецназ – це не сили спеціальних операцій, це виконавці частини спецоперації, – каже директор військово-політичного сектору Центру оборонної реформи Роман Машовець. – Сили спеціальних операцій займаються інтелектуальною роботою, збором і обробкою інформації, виробленням певного плану і координацією з усіма іншими задіяними відомствами".
Для цього їм пропонують надати можливості для розвідки, психологічних операцій і не лише. Його співробітники мають діяти у глибокому тилу противника і використовувати тактику диверсійно-розвідувальних груп.
Якщо реформи будуть втілені, нова організація матиме департаменти інформаційно-психологічних операцій (який візьме на себе інформаційну війну) та інформаційно-аналітичний центр, що матиме право формувати агентурну мережу задля збору відомостей, інформує Радіо Свобода.
"Це не дублювання функцій Міністерства інформації, а прихована робота: розвідка, розповсюдження чуток, робота через неконтрольовані Україною ЗМІ. Це боротьба також і за розум та серця людей", – пояснюють у Центрі оборонної реформи.
Сили спеціальних операцій матимуть технічну підтримку: власні засоби радіоелектронної боротьби і розвідки, і, власне, групи бійців спецпризначення. Окремий центр візьме на себе управління нетрадиційними методами війни – тобто роботу з партизанами і підпільниками на окупованих територіях.
Окрім власного штату (орієнтовну кількість персоналу, витрати і вимоги до кандидатів тримають у таємниці), ця структура могтиме залучати на час операції спеціалістів з інших відомств. Це дозволить економити бюджетні кошти.
"У нас уже готовий відповідний законопроект, – каже директор правового департаменту Центру оборонної реформи Станіслав Бондаренко. – Ми співпрацювали з фахівцями Командування сил спеціальних операцій США, військовими експертами, які підтримали саме таке бачення. Проект пройшов усі експертизи, ми консультуємося з фахівцями і профільним комітетом. Але рішення має приймати президент як верховний головнокомандувач. Чекаємо, щоб він вніс закон".
Загальне командування новою структурою ляже на президента. Адміністративне керівництво візьме на себе міністр оборони, а керувати операціями буде командування сил спеціальних операцій, яке пропонують зробити окремим від Генерального штабу (у штабі буде лише представник).