fbpx

В Україні цигарки з 1 січня дорожчають до 50 гривень

Суспільство 15:12, 01.01, 2017

Законодавці підвищили ставку акцизу на тютюнові вироби на 40% замість запланованих 30%.

За підрахунками експертів Українського центру з контролю над тютюном, найдешевші сигарети коштуватимуть до 20 гривень за пачку, дорожчі – 40-50 грн.

З 1 січня акциз на найдешевші сигарети складе близько 12 гривень, у вартості більш дорогих сигарет акциз становитиме 14 грн. Прогнозується, що попит на сигарети впаде на 10-11%, проте в бюджет підвищення акцизів принесе приблизно 40 млрд грн у 2017 році або на 7 млрд більше, ніж у 2016.

Навіщо підвищили акциз на тютюнові вироби

За Угодою про асоціацію, Україна повинна поступово збільшити ставку акцизу на сигарети до 90 євро за 1000 штук. У 2017 цей податок в Україні досягне тільки 21 євро, а необхідного рівня країна досягне тільки до 2024 року, якщо піднімати податок щорічно. До цього часу очікується, що продажі сигарет скоротяться до 40 млрд сигарет з нинішніх 73 млрд. При цьому, за досвідом інших країн, доходи в бюджет не будуть скорочуватися, а навпаки, зростуть до 100 млрд грн на рік.

"У 2008 році українці викурили 125 млрд штук сигарет, в 2015 – 73 млрд штук. Ми стали курити менше і доведено, що підвищення акцизів – корисно для держави. З одного боку, воно отримує більше доходів – у 2008 році бюджет отримав 3,5 млрд грн, в 2015 – 22 млрд грн, з іншого – зменшується вживання тютюну та витрат на лікування курців", – зазначає голова Українського центру з контролю над тютюном ГО "Життя" Андрій Скіпальський.

____---01-01

Варто відзначити, що раніше планувалося підвищення специфічного акцизу всього на 30% і адвалорного акцизу на 15%, але в останній момент вирішили підвищувати на 40% тільки специфічний. За словами завідувача сектором контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень Костянтина Красовського, в перші місяці 2017 всі сигарети подорожчають приблизно на п'ять гривень.

"Акциз на найдешевші сигарети складе близько 12 гривень (точніше 11,92 грн) за пачку, акциз на дорогі сигарети типу Мальборо (32 грн за пачку) – 12,5 грн, на дорогі сигарети (45 грн за пачку) – 14 грн. Ціни на всі марки сигарет повинні зрости в перші місяці 2017 приблизно на п'ять гривень за пачку, але таке зростання цін на дорогі сигарети дасть додаткові доходи тютюновим корпораціям. Надалі тютюнові корпорації будуть намагатися підвищити доходи за рахунок прискореного зростання цін на дорогі сигарети", – розповідає Костянтин Красовський.

Як депутати пішли назустріч тютюновим корпораціям?

Спочатку планувалося підняття як специфічної ставки акцизу, так і адвалорної на 15%, але депутати вирішили не чіпати останню, яка впливає на вартість дорогих сигарет. За словами Андрія Скіпальського, якби підвищили і адвалорну ставку, бюджет отримав би додаткові 2 млрд грн.

"Краще було б підняти обидві ставки. Те, що адвалорну ставку не чіпали, означає, що акциз на дешеві сигарети підвищується на 3,5 грн, на дорогі – на 2,5. Держава пішла на поступку тим, хто курить дорогі сигари, хоча можна було б зібрати більше грошей. Ми все-таки сподіваємося, що зменшиться споживання сигарет – адже це головна ідея підвищення ставок акцизу", – говорить Костянтин Красовський.

"В ручному режимі під керівництвом голови податкового комітету, незважаючи на наполягання Міністерства фінансів, адвалор був переголосований і скасований комітетом. Через це Україна недоотримає 2 млрд грн. Але навіть підтримані ставки – значний крок до зменшення доступності сигарет", – вважає Андрій Скіпальський.

12_01

Фото: GNA

За словами експертів, підвищення рівня оподаткування сигарет є ефективною політикою держави для скорочення рівня куріння у країні. Але для більшої ефективності Рада повинна вжити й інші закони для протидії поширенню куріння. Наприклад, законопроект №2820 про внесення змін до законодавства охорони здоров’я. Вимога закону – збільшити зображення про шкоду куріння з 50% до 65% на пачці і перемістити його на верх пачки, а також заборонити ароматизовані сигарети і врегулювання продажу електронних сигарет. Експерти відзначають, на упаковках електронних сигарет повинна вказуватися інформація про ризики для здоров'я.

"Законопроект відповідає директиві 2014/40 Європейського Союзу, але в Україні він вже півтора року блокується податковим комітетом. Серед вимог – зобов'язати виробника повідомляти про склад сигарети і диму, який утворюється при курінні, і повна заборона реклами тютюну в інтернеті. Також у законі прописані механізми врегулювання продажу електронних сигарет. Виробник повинен попереджати курця про небезпеку для здоров'я і від такої сигарети", – розповідає експерт Українського центру з контролю над тютюном ГО "Життя" Оксана Тотовицька.

Варто відзначити, що з січня 2016 року порівняно з 2015 також акциз на тютюнові вироби вже збільшувався на 40%. Ставка податку в Україні зростає з 2008 року, за цей час обсяги продажів сигарет впали зі 124 млрд штук до 73 млрд, а доходи в бюджет збільшилися з 3,5 млрд грн до 22,2 млрд грн.

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: