fbpx

В Україні змінюють правила продажу антибіотиків

Здоров'я 14:49, 25.03, 2019

Майже 70% українських пацієнтів займаються самолікуванням, не звертаючись по допомогу до лікарів. Про це свідчать результати дослідження проекту USAID та фонду "Пацієнти України". Лікарі б’ють на сполох, адже більшість українців помилково вважають, що грип та застуду можна вилікувати антибіотиками, і за першої необхідності купують сильнодіючі препарати в аптеках без консультації.

Насправді антибіотики не лише не лікують інфекції, викликані вірусами, а й можуть спричинити ускладнення. Аби убезпечити українців від неправильного лікування, Міністерство охорони здоров’я розробило план посилення контролю за продажами ліків. Що саме зміниться і чому це важливо, дізнавались експерти Центру громадського моніторингу та контролю.

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я

На початку березня Міністерство охорони здоров'я затвердило Національний план дій із боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів. Відповідно до нього українські аптеки продаватимуть антибіотики винятково за рецептом. Лікарі і фармацевти отримають чіткі інструкції, у яких випадках слід призначати антибіотики, аби мінімізувати ризики їх невиправданого використання. Також обмеження торкнуться сільського господарства, зокрема застосування антибіотиків як стимуляторів росту в тваринництві та рослинництві.

"З кожним роком антибіотики втрачають свою ефективність через неправильне застосування. Бактерії видозмінюються через невиправданий прийом препаратів та стають стійкішими до них. Лікувати бактеріальні хвороби стає все складніше", – обґрунтовує новації завідувач лабораторією Інституту епідеміології ім. Громашевського Алла Щербинська.

Нові правила розроблялись міністерством разом із фахівцями Центру громадського здоров'я МОЗ. За словами начальника відділу антибіотикорезистентності та інфекційного контролю Центру Олександра Мацькова, зміни стосуватимуться не лише антибіотиків, а й противірусних, антигельмінтних та інших засобів.

В.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун запевняє, головна причина посилення контролю – високий відсоток самолікування українців і збільшення кількості небезпечних вірусів. Водночас ліки не подорожчають, і купити їх зможуть усі, хто потребує, але з дозволу лікаря.

"У плані жодним чином не передбачене обмеження доступу до антибіотиків. Він також не вплине на їхню вартість. План спрямований на посилення контролю за продажем ліків – тобто ліки продаватимуться за рецептом лікаря", – наголошує Супрун.

Тепер міністерству належить розробити низку нормативно-правових актів щодо посилення контролю за продажами ліків, і до кінця 2020 року усі протимікробні препарати будуть продаватися винятково за рецептами.

Схвалено лікарями

Більшість лікарів позитивно відреагувала на ініціативу міністерства. Так, глава правління Союзу споживачів медичних послуг, ліків та виробів медичного призначення Владислав Онищенко вважає, сьогодні аптеки стали практично магазинами, де можна придбати що завгодно. 

"Чинний закон і накази МОЗ забороняють продавати рецептурні ліки без рецепта. Однак досі не вдавалося створити ефективний механізм контролю за фармацевтичним лобі", – нарікає Онищенко.

Тож головна задача міністерства – створити дієвий механізм контролю та відповідальності під час призначення та продажу антибіотиків як для лікарів, так і фармацевтичних компаній в цілому. Адже будь-яке призначення – це відповідальність лікаря, де він ставить свій підпис на рецепті, тому можна простежити правильність призначень, а також необхідність тих чи інших препаратів.

Експерти зауважують, що посилення контролю над антибіотиками є викликом для усіх цивілізованих країн, адже наслідки їх вільного застосування можуть бути катастрофічними.

"Вже через кілька років антибіотики можуть перестати діяти на більшість недуг. Наприклад, пневмонія, гонорея, туберкульоз та серйозні постопераційні ускладнення стануть смертельними для всього людства", – пояснює голова ГО "Інфекційний контроль в Україні" Віктор Ляшко.

Фахівці сподіваються, що нові правила доступу до ліків в Україні зможуть змінити загрозливу статистику самолікування на користь якісного і фахового лікування.

Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter – лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області!
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: