fbpx

Варіант історичної реставрації не розглядається: що буде з Палацом Потоцьких у Івано-Франківську?

Наша історія 23:40, 13.01, 2016

Ревіталізація, що в буквальному перекладі означає "повернення до життя". Палаци, королівські резиденції, старовинні замки в Європі активно перетворюють на готелі, музеї, майданчики для мистецьких проектів тощо.

Історія архітектурного комплексу починається з того, що родина Потоцьких у період з 1672 – 1682 збудувала житловий комплекс. Він слугував не тільки помешканням, місцем прийому високопоставлених гостей, а й оборонною спорудою. Проте проіснував як палац недовго, адже невдовзі Потоцькі збанкрутіли, а місто разом з будівлями перейшло в державні руки.

Австрійська імперія використовувала будівлю як шпиталь, що почав приймати пацієнтів з 1801 року. Добудували хірургічний корпус, а центральне крило палацу після пожежі розібрали. Інтер’єр пристосували до нових лікарняних вимог. Без змін залишили тільки вхідну браму XVIII століття з флігелями, що сьогодні стала візитівкою міста.

У ХХ столітті територія палацу переходила від австрійських військових до російської царської армії, потім від Української Галицької армії – до польських військ, пише UFRA.

Деякий час у ньому базувались червоноармійці та німці.

Варіант історичної реставрації не розглядається: що буде з Палацом Потоцьких у Івано-Франківську? 1

2004 року комплекс разом із брамою Міністерство оборони передало "Прикарпатській фінансовій компанії", що належить Олегу Бахматюку. Палац отримав нового власника.

Проте, передані лише будівлі, земля ж залишається у власності громади.

Саме це підштовхнуло до демонстративного відкриття воріт у вересні 2015 року та створення ініціативної групи "Палац Потоцьких – серце Івано-Франківська". На меті в активістів – дослідження, збереження та відновлення історичного комплексу площею 1,4 га. Вже створений Благодійний фонд "Комплекс палацу Станіслава Потоцького з брамами", який бере на себе відповідальність за освоєння території в інтересах громади.

То що ж буде з Палацом Потоцьких? 

Завідувач сектору з питань охорони культурної спадщини управління культури ОДА Андрій Давидюк:

"Спочатку треба роз’яснити одну річ: що було первісним, а що – добудованим. Однак всі нашарування є цінними… Якщо йдеться про ревіталізацію комплексу, його треба приймати таким, який він є сьогодні. Навіть з можливістю добудови тих приміщень, які на сьогодні є необхідними (актові зали, підземні комунікації). Був цікавий проект зв’язати палац Потоцьких з виходом на вали…

Палац Потоцьких – це серце міста. Це є найцінніша земля, місце, де могло би сконцентруватись все культурне життя Івано-Франківська й області".

Однак щодо фінансування "операції на серці" на разі у держави зв’язані руки:

"Відповідно до бюджетного кодексу України, фінансування об’єктів, які знаходяться у приватній власності, є забороненим. Якщо об’єкт буде переданий у власність громади, обласний та державний бюджет може надавати субвенцію на відновлення та реставрацію цього комплексу…

Ми вже говорили про те, щоб створити з власником спільну організацію: місто би увійшло зі своєю часткою з землею, власник – зі своїми будівлями, а обласна рада з іноземними інвесторами – фінансовою допомогою". Головне, вважає Андрій Зіновійович, щоб власник мав таке ж бажання працювати над цим питанням, як і громада.

Варіант історичної реставрації не розглядається: що буде з Палацом Потоцьких у Івано-Франківську? 2

Частина комплексу Палацу Потоцьких, вид з вулиці Шпитальної. Фото: Сергій Криниця, commons.wikimedia.org

Зоряна Лукомська, доцент кафедри архітектурного проектування Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, вже не перший рік разом зі студентами розробляє проекти ревіталізації палацу:

"Палац Потоцьких є однією із ключових будівель середмістя і є збережений в задовільному стані, тому має жити. Чи він буде у вигляді культурного, мистецького, розважального центру, чи у вигляді музею, галереї, школи мистецтв – кожен із варіантів буде добрим, якщо не будемо негативно впливати на цей об’єкт.

Одна зі студенток запропонувала пристосувати споруди для музею, причому використати і підземну частину, щоб з вулиці Валової зробити окремий вхід в комплекс. Ми розглядали об’єкт в системі міста. Наприклад, на території ринку пропонували зробити підземний паркінг для комплексу. Це був такий синтез історичної архітектури з сучасними вимогами.

Наступна ідея – більш освітнього характеру. У дворі пропонувалось зробити критий павільйон у вигляді піраміди (як у Луврі), звідки ми проходимо у приміщення, які збереглись. У одному приміщенні була б театральна школа, наприклад.

Ще однією студентською пропозицією було використати палац як музейний експонат. Посередині пропонувалось влаштувати майданчик, з якого можемо підійматись сходами по спіралі й оглядати споруди як об’єкти історичної спадщини".

Сергій Адамович, професор кафедри теорії та історії держави і права, доктор історичних наук, вважає, що різні періоди існування комплексу (як палацу і як шпиталю) можуть стати "фішкою" при його відновленні:

"Комплекс, в першу чергу, цікавий тим, що тут зібрані елементи різних періодів: приміщення, побудовані за польських, австрійських, радянських часів. Відвідувачі можуть бачити мозаїку різних епох, напрямків. В тому буде його перевага.

Палаців Потоцьких є багато в Україні, а тут ще був один із найдавніших шпиталів. Відповідно, можна буде показати і медичне обладнання, тим більше, що його багато тут позалишалось. Є ще залишки оборонних споруд, де можна відновити ще один бастіон".

Крім того, Сергій Адамович на місці археологічних знахідок уявляє собі виставку: відвідувачі по дорозі до різних приміщень зможуть попутно ознайомлюватись із різними епохами, розглядаючи їх законсервованими під склом.

Оптимізм вселяє те, що для початку процесу ревіталізації не потрібно чекати: "Особливість території в тому, що можна проводити дослідження і вже одночасно використовувати її".

Голова благодійного фонду "Комплекс палацу Станіслава Потоцького з брамами", художній керівник драмтеатру Ростислав Держипільський:

"Там мають бути майданчики: театральна студія, художня, кіно, такі собі майстерні для митців. Обов’язково музей там треба зробити. Має бути літературний осередок, студії для дітей. Це має бути абсолютно жива територія, де постійно відбуватимуться якісь заходи".

Варіант історичної реставрації не розглядається: що буде з Палацом Потоцьких у Івано-Франківську? 3

Учасники ініціативної групи "Палац Потоцьких – серце Івано-Франківська" наголошують на тому, що після передачі архітектурного комплексу громаді ніхто не матиме права приватизувати його. Головний архітектор Івано-Франківська з 2012 по 2015 рік, а тепер заступник голови Фонду Володимир Гайдар:

"Ця територія – вільна від політики, піару та реклами. Це територія міста і містян". В його баченні палац Потоцьких може стати й науковим центром: "Ми хочемо підтягнути туди і наукове товариство, щоб об’єднати практику, культуру, науку і мистецтво через спілкування, мультидисциплінарне поєднання… Він повинен виконувати функцію, яка має впливати та допомагати розвитку міста в цілому. В першу чергу, відновлення історичної пам’яті, своїх коренів, щоб відчувати ґрунт. Але відчуваючи його, думати про майбутнє".

В архітектурному плані Володимир Гайдар відстоює поєднання історичного з сучасним:

"У нашому місті має бути сучасна архітектура, але підхід має бути "від середовища"… Мені хотілося б, щоб комплекс зажив не тільки якимось ностальгічним спогадом про минуле, яке ще треба знайти при археологічних дослідженнях, а все-таки додати туди сучасний подих. А це можуть бути якраз сучасні архітектурні рішення".

Варіант історичної реставрації не розглядається: що буде з Палацом Потоцьких у Івано-Франківську? 4

Під час культурно-мистецької акції на території комплексу Палацу Потоцьких. Фото: UFRA

Варіант історичної реставрації поки що не розглядають. У першу чергу, через те, що науковці не мають ані планування, ані опису чи малюнків первісного зовнішнього вигляду будівель комплексу. Вірогідно, такі дані є у польських та австрійських архівах, куди вітчизняні історики ще не дісталися. Тому ідеї щодо реанімації палацу витають вулицями та кабінетами Івано-Франківська, а на землі палацового комплексу потроху пробиваються паростки громадської діяльності.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: