fbpx

Відкриття на маргінесах: у Франківську представили мистецькі артефакти "Ар(т)хеології". ФОТО, ВІДЕО

Культура 20:15, 04.11, 2016

У виставковій галереї "Маргінеси" в Івано-Франківську громадський Центр сучасного мистецтва представив 30-річну історію місцевого сучарту.

Виставку "Ар(т)хеологія" ЦСМ пропонує сприймати як коротку історію станіславського сучасного мистецтва. Хоча, як стало зрозуміло на відкритті, концепція події виходить за межі концепції експозиції.

Відкриття на маргінесах: у Франківську представили мистецькі артефакти "Ар(т)хеології". ФОТО, ВІДЕО 1

Експозиція – це своєрідна ретроспектива, каже співорганізатор "Ат(т)хеології" художник Євген Самборський. 

"Замало репрезентований мистецький процес у Франківську. Він ніби є, але нічого конкретного ми не бачимо. Тому ми з Анатолієм Звіжинським зважували, яких художників добре було би виділити – тих, що за останні 30 років пробували робити цікаві речі в полі сучасного візуального мистецтва у Франківську", – каже Самборський.

Виставка дає уявлення про творчість як старших художників – Опанаса Заливахи, Мирослава Павлюка, Володимира Луканя, так і зовсім молодих – Сергія Міщенка, Романа Новина, Тані Щеглової. Але експозиція, дає ключ до розуміння Євген Самборський, розвивається не в ретроспективі, а відтворює своєрідний контекст, у якому живуть сучасні франківські художники.

"Візуальний ряд побудований довкола парадигми, що вони щось знають, але не можуть застосувати це знання. Домінує якесь розчарування, сором – бо все зводиться до банального декоративно-ужиткового мистецтва. Намалював картинку, продав, повісив в інтер’єр – і вважається, що цього досить. Проте в сучасному мистецтві все робиться заради чогось. Ми як певне коло художників не можемо самореалізуватися, самоствердитися, самовиразитися – тут, у Франківську.  От Володимир Лукань – франківці знають цього художника, багато хто шанує його іконографію на склі. Але тут ми показуємо іншого Луканя, якого не знають, – його роботи в сучасному мистецтві невідомі загалу", – представив куратор виставки. 

Відкриття на маргінесах: у Франківську представили мистецькі артефакти "Ар(т)хеології". ФОТО, ВІДЕО 2

Відтак виставковий простір поділений на три зони і передбачає три етапи сприйняття виставки. Перший – тема людини, життя, буденності. Другий – втілення стану, коли людина перебуває в збентеженні, коли розумієш і не можеш виразити. І третій – етап виходу з цього стану, коли художники виходять за звиклі мистецькі практики і вдаються до дослідження мистецтва. Як-от вербальний проект художника Мирослава Яремака – його інтерв’ю з різними людьми про мистецтво. Чи видавничий журнал "Кінець кінцем", який видає художник Ростислав Котерлін про мистецтво. Або проект віджеїв "Куб".

Відкриття на маргінесах: у Франківську представили мистецькі артефакти "Ар(т)хеології". ФОТО, ВІДЕО 3

В експозиції представлені графіка, живопис, скульптура, відеоарт, об’єкти, перформанс. Та іронія.

Відкриття на маргінесах: у Франківську представили мистецькі артефакти "Ар(т)хеології". ФОТО, ВІДЕО 4

"Євген Самборський намагався цим куточком відобразити експозицію Казимира Малєвича – його виставку "0,10", яка була створена в 1915/16 році. Тоді у вигляді ікони, яка тоді знаходилася в куті кожної хати, Малєвич повісив свій "чорний квадрат". Тепер ми з такою ж іронією зробили свій "домашній іконостас" – на чільному куті помістили порожню пляшку, яка для багатьох у Франківську справді є іконою. Це робота музиканта і художника Романа Шаблєвського, який відійшов у кращі світи. А її оточують роботи Парфьона, одного зі справді знакових місцевих художників. Ці обоє були аматорами – для них мистецтво не було способом заробляти, від мистецького процесу вони отримували задоволення. Відповідно рідко виставлялися", – означує частину експозиції "першої зони" співорганізатор виставки, директор ЦСМ Анатолій Звіжинський. 

Відкриття на маргінесах: у Франківську представили мистецькі артефакти "Ар(т)хеології". ФОТО, ВІДЕО 5

Концепція події, частиною якої є ця виставка, в тому, що Центр сучасного мистецтва продовжує свою діяльність.

"Це критичний погляд на те, що у нас відбувається з мистецтвом і в мистецтві. За 25 років наукові інституції, музеї не відслідковують процесу сучасного мистецтва – не було ніяких публікацій, ніяких ретроспективних виставок. От бачимо ряд графіки. В ньому представлена робота Опанаса Заливахи. В цьому контексті він є знаковою фігурою  це був був художник. Як на мене, його творчість цілком підпадає під визначення сучасного мистецтва. Всі ці нон-конформісти 1960-х  це сучасне мистецтво, і не тому, що то була боротьба з системою. Вони вже по-інакшому мислили. Незважаючи на доктрину партії, незважаючи на те, як суспільство до того ставилося, вони творили. Бачимо, що в наш час у нашому суспільстві сучасне мистецтво не є легалізоване. Ми приходимо в управління культури на заходи і бачимо, що все продовжується за традиціями 50-річної давності. Всі ці чічки-смерічки. Я нічого не маю проти, це має бути, але це не має бути державна ідеологія – тільки на це не мають витрачатися державні, тобто наші, гроші. Мені здається, що саме через те, що ідеологічно вибраний саме такий вузький ракурс, ми відстаємо як країна у своєму розвитку",  розмірковує Анатолій Звіжинський. 

Відкриття на маргінесах: у Франківську представили мистецькі артефакти "Ар(т)хеології". ФОТО, ВІДЕО 6

Тільки час розсудить, що залишиться в історії мистецтва, наголошує він.

В концепції події рімейк свого перформансу 25-річної давності на виставці представив Мирослав Яремак. Коли перформанс демонструвався вперше, був час "Імпрези", час, коли, за словами Яремака, у Франківську народилося сучасне мистецтво. Теперішній перформанс художник назвав "Привіт від збитого льотчика". 

Відкриття на маргінесах: у Франківську представили мистецькі артефакти "Ар(т)хеології". ФОТО, ВІДЕО 7

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: