У вівторок, 27 вересня, на парламентських слуханнях у ВРУ, присвячених 75-им роковинам масових розстрілів у Бабиному Яру, президент Ізраїлю Реувен Рівлін звинуватив українців і Організацію українських націоналістів (ОУН) у вбивствах і переслідуванні євреїв під час Другої світової війни.
"Близько 1,5 млн євреїв було вбито на території сучасної України під час Другої світової війни у Бабиному Яру та багатьох інших місцях. Їх розстрілювали в лісах, біля ярів і ровів, зіштовхували у братські могили. Багато пособників злочину були українцями. І серед них особливо виділялися бійці ОУН, які знущалися з євреїв, вбивали їх та в багатьох випадках видавали німцям", – сказав Реувен Рівлін.
Президент Ізраїлю додав, що були і ті, хто допомагав євреям, але, за його словами, "більшість мовчала".
Рівлін також зазначив, що зараз взаємини між українцями та євреями "спрямовані в майбутнє, але ми не можемо допустити, щоб історія як з її страшними, так і з її гарними подіями забулася".
Виступ Рівліна викликав бурхливу реакцію. Частина коментаторів сприйняла його слова як "плювок у душу українців". Інші стриманіше погоджувалися, що злочини проти людяності, якщо доведені, потрібно засудити, але не можна робити огульних звинувачень і некритично поширювати міфи ще радянської історіографії.
"На жаль, президент Ізраїлю у своєму виступі в українському парламенті повторив радянський міф про участь ОУН в Голокості. Вшанування жертв Бабиного Яру було б більш щирим без використання міфів тих, хто стирали пам'ять про них", – написав історик, голова Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович.
Не знайшли підтримки слова Рівліна і серед євреїв України. Чимало відомих діячів єврейського руху і спільнот критично відгукнулися про його виступ.
Так, відомий івано-франківський юрист і нотаріус Ігор Фріс назвав вислови Рівліна невчасними і необдуманими.
"Історія – це складна штука. І переписували її не раз. Шимон Перес казав, що жити треба дивлячись вперед. І якщо дивитися назад, далеко не зайдеш. В тяжкі часи для моєї Батьківщини слова, які наносять їй рани, для мене гірко чути. Навіть якщо говорить Президент країни моїх предків. Навіть якщо в цих словах і була частина правди. Гіркої правди. Є час, коли невчасне слово може нанести більшу шкоду, ніж це зробить ніж ворога. Вибачте, друзі, за ці слова нащадка великого Переса. Невчасно і необдумано сказані", – написав Ігор Фріс.
Вихідець з Івано-Франківська, зараз відомий київський підприємець і громадський діяч Карл Волох був категоричнішим.
"Президент Израиля Реувен Ривлин любит рассказывать о своём уважении к предшественнику – Шимону Пересу, который сейчас борется за жизнь на больничной койке. Я тоже кое-что запомнил из высказываний Патриарха мировой политики. Приезжая в Украину, например, он несколько раз настоятельно подчеркивал и советовал, что современная нация не может жить преимущественно историей и в ней искать ответы на актуальные вопросы, ибо в истории хранятся, все больше, конфликты и обиды. Перес подчеркивал, что народ не может нормально идти вперёд, если голова у него повёрнута назад. Похоже, эти уроки Переса Ривлин прослушал. И ухитрился прогуляться по Печерским холмам с развёрнутой против движения головой. В результате показательно заеб…нился затылком", – написав Карл Волох.
Не погодився з оцінками Рівліна і відомий діяч українського єврейського руху, дисидент, Виконавчий віце-президент Конгресу національних громад України Йосип Зісельс.
"Я не можу з ним погодитися. Він людина похилого віку. Він несе на собі стереотипи минулого, історіографію, яка на сьогодні не вважається об’єктивною. Він вихований на радянській історіографії. Ізраїль, принаймні старше покоління, досі живе під її впливом.
Він не відображає думки молодих. Адже молоді, релігійні ізраїльтяни у нас стояли на Майдані. Такі погляди, як він сьогодні висловив, – це вчорашній день. Про що він каже? В 2007 році президент Ющенко приїхав в Ізраїль, делегація прийшла до Яд Вашем і попросила показати документи, які свідчать про причетність Романа Шухевича до подібних злочинів. Але ніхто нічого не зміг показати. Цей стереотип не передбачає доказів, ніби всі це знають. Ні, не всі це знають. Я, наприклад, не довіряю тому, що не стоїть на підтвердженні архівних достовірних документів.
Я не став би давати поодиноким фактам національне забарвлення. Місцеві жителі України, які співпрацювали з німцями, йшли в поліцаї. Але знищували все ж таки німців. Іноді викривлення доходить до того, що здається, ніби знищували українці. Я ще раз кажу, що місцеве населення співпрацювало з німцями у питанні винищення євреїв. І це треба засудити навіть через 75 років, це злочин проти людяності. Але не можна одягати стереотипні ярлики на ОУН і УПА, які боролися, в першу чергу, за незалежність України", – сказав Зісельс в інтерв'ю Громадському радіо.