У Ватикані вирішили, що хрест у Колізеї півд час цьогорічної Хресної дороги в Страсну п’ятницю нестимуть українка і росіянка.
За повідомленням Радіо Ватикану, Папа Франциск попросив сім’ї, задіяні на кожній зупинці, підготувати роздуми на Хресну Дорогу, яку він очолить у Римському Колізеї у Велику П’ятницю, 15 квітня 2022 року.
Лейтомотив Хресної дороги – сім’ї у своїй щоденності: радість спільної любові, проблеми спільного життя, стурбованість долею дітей, страждання, викликане хворобами, втрата дорогої особи, вимушена міграція та жахіття війни.
Тема жахіть війни має бути представлена під час ХІІІ стояння, присвяченого роздумам про смерть Ісуса на хресті.
Сподівання на мир
У Ватикані оприлюднили тексти роздумів під час хресної ходи у колізеї, інформує РІСУ.
«Навколо – смерть. Здається, що життя втрачає цінність. Все змінюється через лічені секунди. Несподівано все втрачає цінність. Де Ти, Господи? Де Ти сховався? Ми хочемо свого колишнього життя. Чому все це? Якою є наша провина? Чому Ти нас покинув? Чому Ти покинув наші народи? Чому Ти в такий спосіб розділив наші сім’ї? Чому ми втратили бажання мріяти та жити? Чому наші землі стали такими ж темними, як Голгота?. У нас не залишилося сліз. Гнів поступився місцем зневірі. Ми знаємо, що Ти нас любиш, Господи, але ми не відчуваємо цієї любові, й це доводить нас до відчаю. Прокидаємося вранці й протягом кількох секунд почуваємося щасливими, але відразу згадуємо про те, наскільки важко буде примиритися. Господи, де Ти? Промов серед мовчання смерті та поділів і навчи нас творити мир, бути братами й сестрами, відбудувати те, що бомби хотіли би знищити» , – такий пропонують текст роздумів.
Хрест при цьому триматимуть сім’ї українки та росіянки, що разом працюють у госпісі. Чому саме Ірина та Альбіна і чому разом несуть хрест? Пояснення наступне:
“Саме під час цих роздумів-молитви хрест буде в руках Ірини та Альбіни, які будуть під ним разом зі своїми сім’ями. Вони прибули до Італії два десятиліття тому, а сьогодні працюють у відділенні паліативної опіки, служачи пацієнтам, які перебувають на важких стадіях хвороби, на термінальній стадії життя, і яким, на перший погляд, вже нічим не можна допомогти. Однак це не так: можна полегшувати біль, повертаючи гідність людській особі. Сьогодні їхні голоси, кожного дня близькі зі страждаючими, виражають сподівання на мир”.
“Хрест не може бути елементом політики”
Це момент, який дуже сильно зачіпає українців, на сайті Духовна велич Львова написав єромонарх УГКЦ Юстин Бойко.
“Адже в Україні триває війна, яку розпочала росія. Метою якої, згідно задуму автора, є цілковито знищити нарід український. Геноцид. Коли починалася війна наші митці, політики, меценати зверталися до представників російського народу, щоби вони виходили на вулиці і виступали проти війни. Але опісля стало зрозуміло, що російське суспільство, згідно тих даних, які ми маємо, є обплуталне також диявольським духом. Бо син телефонує до тата і каже: вбивай чимшвидше українців і повертайся додому, а російська мати просить прихопити якомога більше накраденого”, – зазначив священнослужитель.
Коли хрест стає елементом політики, то він нівелює значення Хресної Дороги. Бо Хресна Дорога не може бути елементом політики, наголошує священик.
“Коли політика, дух кесаря заходить у Церкву, тоді Церква втрачає свою ідентичність. Не можна на Хресній Дорозі співставляти добро зі злом. Не може Хрест Христовий на Хресній Дорозі нести водночас Пилат і Ісус, хоча обидвоє ніби беруть у цьому участь. Це несправедливість, фальш. Бо так само можна зробити Хресну Дорогу, посилаючись на терпіння Другої світової. І одну зі стацій, умовно, дати нести Гітлеру і Сталіну. І це буде зневага самого Ісуса, який перебуває на Хресті і страждає за людський рід. Чому я сьогодні це говорю? – пояснює отець Юстин Бойко. – Тому що багато з людей сьогодні накинулися емоційно на Папу. Хто не знає ситуації Римської структури, той, можливо, емоційно так і реагує. Але, друзі, Церква є людська і Божа. І в історії Церкви нею керували не те що немічні люди, але й грішні люди. Але коли йде мова про наступника святого Петра, то про нього Христос говорить чітко: “Ти Петро, скеля, на тобі збудую мою Церкву, і адові ворота її не подолають”. І слова Христові для мене є для послуху, а не для дискусії. Але я прекрасно розумію, що оточення Папи, яке займається провадженням справ Церкви, є різне і зокрема політизоване”.
Невчасна ідея, що не враховує контексту
На ім’я баженнішого Святослава, Глави УГКЦ, надійшли сотні звернень від вірян та громадянського суспільства як з України, так і з-за кордону щодо цьогорічної Хресної дороги у Римі у Страсну п’ятницю. Українців обурило те, що хрест спільно мають нести українці і росіяни. Главу УГКЦ просили передати Апостольській столиці несприйняття цього задуму українцями усього світу.
У коментарі для Департаменту інформації УГКЦ блаженніший Святослав зазначив: «Вважаю таку ідею невчасною, двозначною та такою, що не враховує контекст військової агресії росії проти України. Для греко-католиків України тексти і жести ХІІІ стації цієї Хресної дороги є незрозумілими, а навіть образливими, особливо в контексті очікуваного другого, ще більш кривавого наступу російських військ на наші міста і села. Знаю, що і наші брати римо-католики поділяють ці думки та переживання».
Глава УГКЦ розповів, що уже переказав до Ватикану ті численні негативні реакції багатьох єпископів, священників, монахів і монахинь та мирян, які переконані, що жести примирення між нашими народами будуть можливими лише тоді, коли закінчиться війна та винні у злочинах проти людяності будуть справедливо засуджені.
Предстоятель УГКЦ попросив переглянути цей проєкт. «Сподіваюся, що моє прохання, прохання вірних нашої Церкви, прохання вірних Римо-Католицької Церкви в Україні буде почуте», – сказав блаженніший Святослав.
“Це негуманно”
Свою позицію висловила і дружина Надзвичайного та Повноважного Посла України при Святому Престолі Діана Юраш.
“Почну зі свого персонального звернення проти особливого формату Хресної дороги, що запланований Ватиканом цієї п‘ятниці. Дві жінки: украінка Ірина та росіянка Альбіна зі своїми сім‘ями мали б нести хрест. Разом. З наративом: Украіна та Росія – братні народи. Українка, яка 20 років працює під сонцем Італії, і росіянка, яка теж працює в Італії. Дипломатично про цей сценарій можу написати одне і стратегічне: ЦЕ НЕГУМАННО.
В усіх сенсах: і через використання етнічного походження жінок, далеких від своїх історичних батьківщин не лише географічно, але й ментально; і через благі наміри, якими вистелена дорога нашого персонального пекла під назвою «Війна росії проти України».
Звертаюся з проханням: нехай хрест понесуть люди, які змогли виїхати з Маріуполя; нехай хрест понесе мер Мелітополя Іван Федоров, який був арештований росіянами, підданий тортурам, але згодом визволений Україною, і якого ми побачимо в Римі напередодні Святої Пасхи… зрештою, і Президент України Володимир Зеленський міг би нести цей хрест під час Хресної дороги у Римі. А разом з ним буде нести вся Україна і весь цивілізований світ. Світ, який просить Бога, про перемогу над злом”, – висловилася українка у Фейсбук.