Колишній очільник Івано-Франківської обласної держадміністрації, депутат Івано-Франківської обласної ради й голова фракції БПП “Солідарність” Олег Гончарук очолив нову політичну партію – ВО “Платформа громад”. При цьому нещодавно його обрали керівником фракції “Солідарність” в облраді.
Громадський рух ЧЕСНО вирішив з’ясувати, які плани в політика з новою політсилою щодо майбутніх місцевих виборів.
Партія, що існувала лише на папері
За даними ресурсу Opendatabot, “Платформою громад” партія стала 20 листопада цього року, до того вона мала іншу назву й іншого керівника.
Від 2015 року, за інформацією Мін’юсту, ця політсила була зареєстрована як ПП “Народна правда”, яку спочатку очолював Віктор Бобко, потім – Віталій Авельцев, а донедавна – Артем Дубров. Останній, найпевніше, є помічником народного депутата з Харкова Олександра Бакумова (“Слуга народу”). У ВРУ VIII скликання був помічником нардепа від Радикальної партії Олега Ляшка Сергія Рибалки. На цьогорічних парламентських виборах балотувався в місті Києві (Голосіїв, 211-й округ), проте набрав лише 206 голосів і, найімовірніше, мав технічну функцію. Від партії “Народна правда” це був єдиний кандидат на виборах до Верховної Ради 2019 року.
Дубров очолював цю політсилу й під час місцевих виборів 2015 року, але тоді жодного кандидата партія не висувала. Тож можемо припустити, що вона належним чином не розбудовувалася.
Це підтверджують і фінансові звіти партії. У фінансовому звіті за 2018 рік, розміщеному на сайті НАЗК, самі прочерки. Є тільки інформація про безоплатну оренду приміщення площею 5 кв. м, у якому була зареєстрована партія. У звітах на сайті НАЗК за І-ІІ квартали 2019 року, коли партію знову очолив Дубров, особливо нічого не змінилося, крім наявності переказу на її рахунок коштів від самого Дуброва в розмірі 43 600 грн, з яких 41 730 грн було витрачено на його грошову заставу як кандидата в народні депутати.
Гончарук нещодавно очолив фракцію “Солідарність” в облраді
Олег Гончарук очолював Івано-Франківську обласну державну адміністрацію за президентства Петра Порошенка. Після зміни влади в червні цього року він був звільнений з посади за розпорядженням Президента Володимира Зеленського. До Івано-Франківської облради його обрали депутатом як №1 у списку партії БПП “Солідарність” (нині – “Європейська солідарність”), балотувався він як безпартійний.
Залишивши посаду голови ОДА, Гончарук очолив фракцію БПП “Солідарність” в Івано-Франківській облраді. На одній з останніх сесій, що відбулася 20 вересня, став уповноваженим членом президії Івано-Франківської обласної ради від “Солідарності” замість свого колеги з фракції Дмитра Дзвінчука.
Цікаво, що на тій самій сесії Івано-Франківської облради було оголошено про створення нової депутатської групи “Спільна дія”. Її очолив заступник Олега Гончарука під час роботи в облдержадміністрації, депутат обласної ради від БПП “Солідарність” Богдан Кобилянський.
До складу групи ввійшов як сам Олег Гончарук, так і більша частина фракції БПП – 16 депутатів із 23. У “Спільній дії” є також двоє позафракційних – Тарас Виноградник і Михайло Якимчук та депутатка з фракції політичної партії “Воля” Галина Макота.
Один із представників фракції БПП, який не увійшов до нової депутатської групи, без посилання на його прізвище розповів Руху ЧЕСНО, що ця група нібито об’єдналася для місцевих виборів і під покровом Гончарука. За його словами, долучитися до неї переконували всіх депутатів із фракції, проте деякі таку ідею не підтримали.
І справді, згідно з даними сайту Івано-Франківської обласної ради, до “Спільної дії” не ввійшли 7 депутатів із фракції БПП, а саме: Іван Данів, Остап Дзеса, Михайло Ерстенюк, Андрій Левкович, Володимир Магаль, Юрій Мазур, Роман Павлів.
Рух ЧЕСНО поцікавився в декого з цих депутатів про причини відмови від приєднання до нової депутатської групи та про те, чи пропонував їм Олег Гончарук вступити до політичної партії “Платформа громад”.
Депутат Роман Павлів розповів, що йому пропонували підписатися під згодою про членство у групі, проте він не погодився. Пропозиції щодо вступу до партії не надходило, але якщо вона й буде, то, як запевнив депутат, він відмовиться, адже постійно є позапартійним.
Попередній очільник фракції БПП в облраді Остап Дзеса пояснив: його не здивувало те, що наприкінці каденції ради відбуваються певні передвиборчі ротації. Він каже, що зраджувати партійну позицію не має наміру (Дзеса є головою Івано-Франківської обласної організації партії “Європейська солідарність”).
Депутат Володимир Магаль своїх колег не критикує.
“У принципі туди входять непогані люди, як я знаю”, – відповів він на запитання, чи пропонував йому Олег Гончарук увійти до новоствореної групи.
“Ми не відмовлялися, ми спостерігаємо. Товаришуємо і з тими, і з тими. Є Віталій Кличко, я до нього прислухаюся. Будемо бачити, як рухатися далі”, – пояснив депутат.
Магаль розповів, що до обрання депутатом облради був депутатом районної ради від партії “УДАР” Віталія Кличка, тому на наступних виборах орієнтуватиметься на вектор руху Кличка.
Навіщо ж сформовано нову депутатську групу наприкінці каденції Івано-Франківської обласної ради, Рух ЧЕСНО розпитав у її керівника Богдана Кобилянського.
Той пояснив, що мета створення нової групи в облраді – обстоювання спільних інтересів: мовляв, закінчується політичний цикл, змінюється політикум, усе рухається. Він запевнив, що заснування цієї групи не означає розколу фракції БПП. За його словами, фракція залишиться в тому самому складі, що й була.
“Усе подальше – наберіться терпіння – побачите”, – зазначив депутат у відповідь на запитання, чи збирається нова група йти на вибори під покровом новоствореної політичної сили Олега Гончарука.
Навіщо зміцнювати свої позиції у фракції БПП “Солідарність” і паралельно очолювати нову політичну партію? Це запитання Рух ЧЕСНО намагався поставити Олегові Гончаруку, а також поцікавитися, чи планує він з новою політсилою балотуватися на прийдешніх місцевих виборах. Однак за телефоном, наведеним як контактний номер лідера партії “Платформа громад”, повідомили, що Олег Гончарук протягом найближчих двох тижнів не перебуватиме на зв’язку. Тому ми надіслали політику запитання електронною поштою. Проте до моменту виходу цього матеріалу відповідей на них не отримали.