fbpx

Місцеві вибори 2020: стартувала виборча кампанія

Політика 10:42, 05.09, 2020

У суботу, 5 вересня, в Україні офіційно стартував виборчий процес в рамках проведення місцевих виборів, призначених на 25 жовтня.

Напередодні старту виборчої кампанії в Центральній виборчій комісії розповіли про основні особливості чергових місцевих виборів, пише УНІАН. Як відомо, вибори восени пройдуть за новим Виборчим кодексом України, який набрав чинності з 1 січня поточного року.

Перелік основних особливостей: вибори будуть організовуватися на новій територіальній основі; паралельно будуть проведені перші місцеві вибори в ОТГ, які призначаються і проводяться разом з черговими; вибори депутатів місцевих рад будуть організовуватися та проводитися за новими виборчими системами; вибори передбачають дотримання в місцевих виборчих списках гендерної квоти, згідно з якою серед кожних п’яти кандидатів у списку має бути не менше двох жінок.

Ще однією особливістю цих виборів можна назвати те, що виборчі системи будуть використовуватися в залежності від кількості виборців в територіальній громаді:

У територіальних громадах з кількістю виборців у 10 тисяч депутатів сільської, селищної, міської ради обиратимуть за мажоритарною системою в багатомандатних виборчих округах. У кожному такому окрузі при цьому може бути обрано не менше двох і не більше чотирьох депутатів.

У територіальних громадах з кількістю виборців 10 тисяч і більше депутатів обиратимуть за системою пропорційного представництва за відкритими виборчими списками місцевих організацій політичних партій у територіальних виборчих округах, на які поділяється єдиний багатомандатний виборчий округ.

Нові виборчі системи передбачають нову систему висування кандидатів у депутати. А також формування нових видів виборчих списків кандидатів: єдиного і територіальних виборчих списків.

Нові виборчі бюлетені

Оновлене виборче законодавство, яке, зокрема, нам як виборцям принесло виборчі бюлетені нової форми, пише “ОПОРА”.

Місцеві вибори 2020: стартувала виборча кампанія 1

Довжина бюлетеня залежить від кількості партій, які зареєструються для участі в місцевих виборах. А вже кількість своїх кандидатів у кожному бюлетені партія визначатиме сама – від 5 до 12 осіб. Загалом партії мають право не боротись за голоси виборців на всіх рівнях, наприклад, брати участь у виборах за обласні та районні ради, але не включатись до виборчих перегонів до міських, селищних чи сільських рад. Проте такий підхід не дуже вигідний насамперед для самих політичних сил, тож вони, ймовірно, шукатимуть та залучатимуть до своїх списків активних людей у регіонах.

Є і кілька визначальних моментів, зазначають в “Опорі”.

По-перше, якщо виборець проголосує за партію і вирішить не голосувати за кандидата, то такий бюлетень буде дійсним й буде зарахованим як підтримка партії.

По-друге, якщо виборець припустився помилки при заповненні бюлетенів, то він має право невідкладно звернутись із письмовою заявою до члена виборчої комісії, який видав йому бюлетень, з проханням видати йому інший в обмін на неправильно заповнений. Щодо цього робиться відповідна позначка у списку виборців навпроти прізвища виборця, а бюлетень з помилкою невідкладно погашається, про що складається акт, щоб під час підрахунку голосів бюлетень був врахований як невикористаний.

Але такої помилки можна припуститися лише раз, бо повторна така заміна не передбачена. І, звісно, таких “запасних” бюлетенів друкують небагато. Загалом ця процедура регулюється частиною 12 статті 248 Виборчого кодексу.

Ну і, по-третє, щоб більше людей дізнались, як правильно скористатись новим бюлетенем, закликають пояснити правила заповнення бюлетеня членам своєї родини, друзям та сусідам. Наприклад, можете показати своїм знайомим відео про те, як правильно заповнювати бюлетені та про нові виборчі системи та бюлетені.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: