Верховна Рада підтримала законопроєкт про відновлення електронного декларування. Однак голосів, щоби негайно відкрити реєстр декларацій, не вистачило. Доклалися до цього й нардепи з Прикарпаття.
Законопроєкт №9534 про відновлення декларування Верховна Рада 5 вересня затвердила в цілому, його підтримали 329 депутатів, в тому числі й всі депутати, які представляють у парламенті Прикарпаття. Але самі декларації депутатів і чиновників поки що залишаться для українців невидимими.
Напередодні голова антикорупційного комітету Анастасія Радіна повідомила, що комітет з антикорупційної політики затвердив редакцію законопроєкту із нормою, яка передбачає залишити реєстр декларацій закритим ще на один рік з можливістю для декларантів добровільно подати в НАЗК заяву щодо персонального відкриття декларації впродовж цього року.
Радіна обіцяла винести на голосування поправки щодо негайного відкриття реєстру декларацій (із урахуванням необхідних заходів щодо захисту інформації про військових).
Перед голосуванням депутат Ярослав Юрчишин зазначив, що єдина причина, чому парламент збирається безпідставно закрити від людей реєстр ще на рік, — небажання показувати свої статки, набуті під час війни.
“Народні депутати очевидно бояться наважитись показати свої статки, набуті за час повномасштабної війни. Більшість аргументів за закритий реєстр — це маніпуляція, мета якої — відтягнути якомога далі момент, коли доведеться звітувати за відпустки в Дубаї і нові маєтки на Печерську”, — повідомив Юрчишин.
Під час голосування Анастасія Радіна, як і обіцяла, винесла на голосування поправку №371 про негайне відкриття реєстру. Проте її поправка не пройшла. За неї проголосувало лише 199 нардепів. Не підтримала правку й частина нардепів з Прикарпаття.
Як голосували прикарпатські нардепи за негайне відкриття декларацій:
- Оксана Савчук (позафракційна, партія “Свобода”) – не голосувала
- Василь Вірастюк (“Слуга народу”) – за
- Ігор Фріс (“Слуга народу”) – за
- Едуард Прощук (“Слуга народу”) – не голосував
- Олександр Матусевич (“Слуга народу”) – за
- Андрій Іванчук (депутатська група “Довіра”) – утримався
- Володимир Тимофійчук (“Слуга народу”) – за
- Роман Мулик (“Слуга народу”) – за
- Олена Вінтоняк (“Слуга народу”) – за
- Олег Марусяк (“Слуга народу”) – не голосував.
Депутати, які не підтримали відкриття декларацій, були у залі під час розгляду законопроєкту, оскільки всі вони підтримали його в цілому. Прощук, Іванчук та Марусяк, які зазвичай активні у соцмережах, цього разу відмовчалися. Савчук відразу після затвердження законопроєкту в цілому переможно відрапортувала у фейсбуці: “Декларування відновлено! ЗА – 329 голосів”.
При цьому нардепка вирішила не уточнювати, що і вона доклалася до того, що е-декларації залишаться закритими для громадськості.
Цікаво, що днями Оксана Савчук закликала припинити “приховувати роботу депутатів”, мовляв, через обмеження для журналістів люди не знають, що голосують обранці.
“Люди мають бачити і знати про роботу парламенту”, – написала Оксана Савчук у фейсбуці. Проте, як свідчить її голосування, бачити статки парламентарів їхнім виборцям не варто.
За що голосували нардепи
Отже, доступ до реєстру е-декларацій залишатиметься закритим на один рік з дня набрання чинності цього закону або до дня припинення воєнного стану. Закон ще має підписати Президент.
Однак суб’єкт декларування може звернутись до НАЗК, щоб доступ до його декларації відкрили. Також Кабмін розробить список, кому рекомендовано відкрити декларації.
Військові, прикордонники, зв’язківці, УДО та інші представники військових формувань (що залучені до бойових дій) мають подати декларації не пізніше ніж через 90 днів після скасування воєнного стану або звільнення зі служби.
Ця “відстрочка” не поширюється на тиловиків, що працюють у ТЦК та СП, а також тих, хто проходить військову службу на посадах міністрів, замміністрів, керівників центральних та місцевих органів виконавчої влади та їхніх заступників.
Не пізніше 90 днів після воєнного стану або припинення відповідних обставин мають право подати звіти ті чиновники, що перебувають на тимчасово окупованих територіях чи в зоні бойових дій, полонені та поранені.
Однак депутати провалили поправку щодо запровадження обов’язкового електронного декларування для всіх радників Офісу Президента, членів наглядових рад і керівників держпідприємств.
Позитивним нововеденням є те, що закон зобов’язує подавати е-декларації членів ВЛК та лікарсько-консультативних комісій, МСЕК тощо.
Чому закон про е-декларації важливий
Відновлення електронного декларування для посадовців потрібне, зокрема, для виконання Україною семи рекомендацій на шляху до вступу в ЄС.
Європейська Рада на саміті у Брюсселі 23 червня минулого року надала Україні статус кандидата в Європейський Союз. Але Україна має провести декілька важливих реформ, пов’язаних, зокрема, з верховенством права, олігархами та корупцією.
30 січня 2023 року посли країн G7 та ЄС виступили за якнайшвидше ухвалення в Україні Державної антикорупційної програми та відновлення е-декларування та фінансового звітування політичних партій.
Уже в жовтні Єврокомісія має надати звіт з оцінкою виконання Україною рекомендацій щодо вступу в ЄС.