У держбюджеті на 2025 рік на реалізацію програми «єВідновлення» заклали 4 млрд грн, а на програму «єОселя» – 9,4 млрд. Про це повідомила голова партії «Слуга Народу», голова Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк під час діалогу з регіональними журналістами.
«У всіх українців є сьогодні три великих бажання. Перше бажання – це наше якнайшвидша перемога. Друге бажання – це мати роботу з гідною оплатою праці або такі умови, щоби розвивати свій власний бізнес. Третє – це мати свою власну домівку, мати своє житло», – зазначила Олена Шуляк.
За її словами, у 2024 році за програмою «єВідновлення» планували допомогти відновити житло приблизно 300 тисячам сімей. Однак програмою скористалися лише близько 90 тис. сімей. Держава з донорами витратила на реалізацію двох етапів програми 17,3 млрд грн.
«Ми вважаємо, що це досить непогані цифри. Але вони могли би бути набагато більшими. Величезна подяка, що у 2024 році з нами працювали і Світовий банк, і Банк розвитку Ради Європи. До речі, Банк розвитку Ради Європи підтвердив свої наміри працювати з нами і в наступному 2025 році. Але розуміємо, що основна потреба наших мешканців, а це в основному наші внутрішньо переміщені особи, які мають зруйноване житло на тимчасово окупованих територіях, станом на сьогодні, на жаль, не вирішена», – пояснила Шуляк.
Вона зазначила, що у держбюджеті-2025 на програму “єВідновлення” заклали лише 4 млрд грн, тоді як «робочі цифри» починаються з 10-12 млрд грн.
«Але для нас важливо хоча б з чогось розпочинати. Будемо сподіватися, що все ж таки «єВідновлення» залишать як одну з основних програм держави для підтримки ВПО», – сказала Олега Шуляк.
Голова партії «Слуга Народу» розповіла також про реалізацію державної програми «єОселя».
«Станом на сьогодні видано вже майже 15 тисяч кредитів. А це більше ніж 23,5 млрд грн. На 2025 рік на програму «єОселя» заброньовано 9,4 млрд грн, які будуть надаватися за програмою», – зазначила Олена Шуляк.
Депутатка наголосила, що зараз стоїть завдання зробити програму «єОселя» більш доступною для ветеранів та ВПО. До прикладу, на сьогодні ВПО отримали лише 330 кредитів. За словами Олени Шуляк, це свідчить про те, що є обмеження, які не дозволяють внутрішньо переміщеним особам активно користуватися цією програмою. Одне із таких обмежень Верховна Рада вже скасувала.
«Два роки тому, коли приймалася програма, було прописано обмеження, що внутрішньо переміщені можуть придбати житло у будинках, яким не більше як три роки. Є такі містечка, села, селища, де житло не будувалося і десять років. Тому ми внесли зміни до законодавства, і сьогодні ВПО можуть купувати житло, не старіше 10 років», – пояснила Олена Шуляк.
Також, за її словами, необхідно зменшити пільгову ставку для ветеранів війни, які хочуть скористатись програмою «єОселя», з 7% до 3%.
«Для чинних військовослужбовців і представників правоохоронних органів, силових структур діє пільгова ставка 3%, а для ветеранів діє ставка 7%. Мені здається що таким чином баланс справедливості порушений, і хотілося би, щоб для ветеранів уряд переглянув пільгову ставку і зробив її також на рівні 3%», – вважає депутатка.
Олена Шуляк також розповіла, що Верховна Рада до кінця 2025 року планує ліквідувати застарілий Житловий кодекс, який в Україні приймався ще в 1983 році, та напрацювати нове законодавство про основні засади житлової політики. За її словами, через те, що застаріле житлове законодавство не працює, на квартирній черзі перебувають понад 600 тис. осіб і вона не зменшується.
«Це абсолютно нова законодавча рамка, яка дозволить знищити Житловий кодекс і задати нові правила у формуванні житлової політики. Цього закону буде замало. Потрібно створювати ще законодавство, яке буде стосуватися і соціального житла, і орендного житла, і вносити певні зміни до податкового кодексу. Але цей перший великий крок потрібно буде зробити парламенту в наступному році», – каже Олена Шуляк.
Голова Івано-Франківської обласної організації ПП «Слуга Народу» Олена Вінтоняк наголосила, що у діалозі регіональних медіа з головою партії «Слуга Народу» Оленою Шуляк обговорено низку важливих тем, серед яких підтримка ВПО, програми «єВідновлення» та «єОселя», державні політики у сфері розвитку бізнесу.
«Особливу увагу приділили програмі «єВідновлення». У процесі її реалізації було виявлено низку неврегульованих питань, зокрема щодо відновлення будівель культурної спадщини, зокрема тих, які є житловими будинками, а також компенсації за втрати житла ВПО, що знаходиться на тимчасово окупованих територіях.
Щодо програми «єОселя», у вересні Кабмін спростив одну з ключових умов — вік житла, який тепер становить не більше як 10 років замість попередніх 3 років. Проте навіть ці зміни поки не спричинили значного попиту серед родин ВПО, зокрема і в нашій області, де таких родин багато.
Окремо говорили про підтримку бізнесу, адже без можливості працевлаштування в певній громаді навіть наявність житла не сприятиме закріпленню людей у цих регіонах. Саме тому важливо працювати в різних напрямках і на всіх рівнях.
Такі діалоги важливі, оскільки допомагають акцентувати увагу на тій чи іншій проблематиці, яка потребує законодавчого врегулювання», – зазначила Олена Вінтоняк.
Реклама