Міноборони США планує придбати для України 500 терміналів супутникового інтернет-зв’язку Starlink, які не перебуватимуть під контролем засновника компанії Ілона Маска.
Як повідомляє The New York Times, таке рішення було ухвалене для того, щоб забезпечити українських військових інтернетом без ризику переривання зв’язку.
За даними видання, 17 березня голова Об’єднаного комітету начальників штабів генерал Марк Міллі та командувач ЗСУ генерал Валерій Залужний провели телефонну розмову.
За захищеною лінією два воєначальники обговорили системи протиповітряної оборони, оцінки поля бою в режимі реального часу та обмінялися розвідувальними даними про військові втрати Росії.
Генерал Залужний порушив тему Starlink, супутникової інтернет-технології, створеної ракетною компанією Маска, SpaceX, розповіли троє людей, знайомих з результатами розмови. За словами генерала Залужного, рішення України на полі бою залежать від подальшого використання Starlink для зв’язку і його країна хоче забезпечити доступ та обговорити, як покрити вартість послуги, пише NYT.
Залужний також запитав, чи можуть Сполучені Штати оцінити Ілона Маска, який має великі ділові інтереси і нечітку політику, — на що американські офіційні особи не дали відповіді.
Пан Маск, який очолює SpaceX, Tesla і Twitter, став домінуючим гравцем у космосі, оскільки він неухильно накопичував владу над стратегічно важливою областю супутникового інтернету. Проте технічний мільярдер іноді використовує свою владу непередбачуваним чином, зазначається в публікації.
Журналісти пояснюють, що Starlink часто є єдиним способом отримати доступ до інтернету в зонах бойових дій, віддалених районах та місцях, які постраждали від стихійних лих. Зокрема, він використовується в Україні для координації ударів безпілотників та збору розвідданих. Відтак майже повний контроль Маска над супутниковим інтернетом викликає занепокоєння.
“Хоча Маска називають геніальним новатором, він може ухвалити рішення про закриття доступу до інтернету Starlink для клієнта чи країни і він має можливість використовувати конфіденційну інформацію, яку збирає служба”, — йдеться у повідомленні.
В Україні деякі з цих побоювань виправдалися. За словами джерел видання, Ілон Маск кілька разів обмежував доступ до Starlink під час війни. Якогось моменту він відхилив прохання українських військових включити Starlink біля окупованого Криму, що вплинуло на стратегію поля бою. Окрім того, минулого року він публічно оприлюднив “мирний план” завершення війни в Україні, що виглядав як такий, що відповідає інтересам Росії.
Також Маск відключив доступ до деяких терміналів Starlink в Україні. Наприкінці минулого року близько 1300 терміналів Starlink, придбаних через британського постачальника, перестали працювати в країні після того, як український уряд не зміг сплачувати щомісячну плату у розмірі 2500 доларів за кожну, повідомили дві особи, обізнані з цього питання.
За даними журналістів, з огляду на ці проблеми у червні міністр оборони Ллойд Остін схвалив угоду Пентагону про купівлю від 400 до 500 нових терміналів та послуг Starlink.
“Угода дає Пентагону контроль над установкою, де працює інтернет-сигнал Starlink всередині України, щоб ці нові пристрої використовувалися без переривання”, — зазначається в дописі.
Як пояснюють журналісти, на відміну від традиційних оборонних підрядників, продажі зброї яких у закордонні країни зазвичай здійснюються через федеральний уряд, Starlink є комерційним продуктом. Це дозволяє Ілону Маску діяти таким чином, що іноді не відповідає інтересам США.