fbpx

"Правового виходу із ситуації немає", - координаторка Опори Айвазовська про довибори на Прикарпатті

Політика 19:59, 08.05, 2021

Повторні довибори на окрузі №87 в Івано-Франківській області може бути оголошено лише за умови досягнення політичного консенсусу між двома політичними групами – “Слуга народу” і “За майбутнє”.

Про це в коментарі виданню “Гордон” заявила координаторка громадянської мережі “Опора” Ольга Айвазовська.


“Центральна виборча комісія (ЦВК) зазнає репутаційних ризиків. Вона зобов’язана діяти в межах закону і не може не оголосити результати виборів на окрузі №87. Це мало відбутися ще 12 квітня, а вже місяць минув від дня голосування. ЦВК ухвалила рішення про відсутність правових підстав надати статус народного депутата [кандидату від “Слуги народу”] Василеві Вірастюку, оскільки Верховний Суд скасував протокол результатів виборів. Що робити далі, ЦВК не має відповіді. По суті, це нова практика”, – сказала Айвазовська.

За її словами, оголосити повторні вибори на цьому окрузі ЦВК не має права.

“Серед установлених у законі підстав щодо повторних виборів немає таких обставин, як на окрузі №87. Повторні вибори може бути оголошено тільки через політичний консенсус, компроміс між двома конфронтаційними політичними групами – “Слуга народу” і “За майбутнє”. Оскільки перспектив для консенсусу теж немає, потрібно розглядати інші варіанти. Найімовірніше, ЦВК готує звернення до Верховного Суду з метою уточнення порядку виконання його рішення. Суд скасував протоколи, але не визначив процедури, за якою ЦВК діяти далі. За фактом ЦВК передасть окружній виборчій комісії (ОВК) протоколи на уточнення, а та привезе протоколи з такими самими даними. ЦВК знову зафіксує результат виборів, і знову кандидат Олександр Шевченко оскаржить у суді це рішення. Отже, правового виходу із ситуації немає. Є політико-правовий, який може випливати із судово-правової практики, але його не можуть застосовувати без політичного консенсусу”, – повідомила Айвазовська.

Вона зазначила, що ситуація ускладнюється через зникнення бюлетенів.

“Раніше, коли фальсифікували результати голосування, можна було взяти первинні протоколи і перевірити. Зараз не можна просто перерахувати, тому що зникло більше ніж 500 бюлетенів, на підставі яких установлено первинні дані. Тому визнати Шевченка переможцем неможливо. І не можна взяти результати повторного підрахунку, за яким перемагає Вірастюк, тому що суд першої інстанції та апеляція щодо низки дільниць визнали, що ОВК не мала проводити повторний підрахунок. І є наслідок рішення суду: повторний підрахунок засвідчив відсутність частини бюлетенів. ЦВК зобов’язана встановити результати виборів у будь-якому випадку. Але законний результат може оскаржити Шевченко в судах різних інстанцій, зокрема в ЄСПЛ, про що він уже заявляв”, – пояснила Айвазовська.

За її словами, поліція має якнайшвидше розслідувати зникнення бюлетенів, інакше такі ситуації будуть повторюватися на виборах надалі.

“Єдине, що можна зробити, – наполягати, щоб Національна поліція поінформувала суспільство про проміжні результати слідства – хто фальсифікував або інспірував певні події, які призвели до викрадення бюлетенів. Тому що є юридичний факт – відсутність бюлетенів. Це призвело до делегітимізації результату виборів. У такому прецеденті потрібно розібратися обов’язково, тому що восени у нас знову вибори. Ситуація може повторитися. Тим більше, є попередня інформація, що особи, яких залучали до подій у 87-му окрузі, братимуть участь в інших виборах”, – резюмувала Айвазовська.

Нагадаємо, 5 травня ЦВК відмовилася реєструвати кандидата від “Слуги народу” Василя Вірастюка переможцем парламентських виборів в окрузі №87, оскільки Велика палата Верховного Суду скасувала протокол ЦВК від 22 квітня про результати виборів у цьому окрузі, відповідно “відсутні правові підстави для реєстрації Вірастюка нардепом”.

Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter  лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області!


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: