На президентських виборах у Чехії переміг колишній очільник Військового комітету НАТО, генерал у відставці Петр Павел.
Йому віддали голоси понад 58 відсотків виборців, а за його опонента – колишнього прем’єра Андрея Бабіша – проголосувало майже 42 відсотки виборців. Майбутній чеський президент Петр Павел активно підтримує Україну, яка відбиває російську агресію ось уже майже рік, пише “Радіо Свобода”.
«Я хотів би подякувати тим, хто проголосував за мене, а також тим, хто не проголосував, але прийшов на вибори, тому що вони дали зрозуміти, що шанують демократію та піклуються про цю країну. Я бачу, що на цих виборах перемогли такі цінності як правда, гідність, повага та смирення», – сказав Павел, якого цитує агенція AFP.
Президент України Володимир Зеленський привітав Петра Павела з «переконливою перемогою» на виборах президента Чехії.
«Щиро вітаю Петра Павела із переконливою перемогою на виборах президента Чеської Республіки. Ціную вашу підтримку України та нашої боротьби проти російської агресії. Буду радий тісній особистій співпраці на благо народів України та Чехії та в інтересах об’єднаної Європи», – написав він у твіттері.
Як повідомляє агенція Reuters, Андрей Бабіш визнав поразку на виборах і привітав Петра Павела з перемогою у своїй промові перед прихильниками.
Павел і Україна
Павел підтримує військову допомогу Україні і навіть сам збирав для цього кошти з власної ініціативи. Його вважають великим другом України.
Для тих, хто голосував за Павела, і для тих, хто стежить за чеською політикою, він є людиною принциповою і порядною.
Конкурент Павела у фіналі виборів 68-річний експрем’єр, мільярдер Андрей Бабіш йшов на вибори під популістськими гаслами, граючи на настроях певної частини чеського суспільства, хто вважає, що комфортне життя є важливішим від, наприклад, допомоги Україні та українським біженцям. Бабіш має приязні стосунки з угорським прем’єром Віктором Орбаном, який має прокремлівські симпатії.
«Солідарність має бути навіть ціною тимчасового зниження комфорту нашого життя. Війна в Україні – це і наша війна, бо стосується нас. Ми не є прямим учасником бойових дій, але це не означає, що ця війна не наша. Це війна за майбутнє міжнародних відносин, за майбутнє безпечної Європи», – казав Павел під час теледебатів перед другим туром виборів.
«В такому разі, навіть коли ми тимчасово обмежуємо комфортність нашого життя, – це найменша жертва, яку ми можемо зробити. Ніхто не вбиває тисячі наших людей. Ніхто не руйнує вщент міста в нашій країні», – додав генерал у відставці, нагадавши, яку ціну платять українці у війні з Росією.
Раніше як очільник Військового комітету НАТО Павел був ініціатором встановлення «гарячої лінії» з російським Генштабом і мав контакт із начальником російського Генштабу генералом Валерієм Герасимовим у 2017 році. Тоді обговорювали Крим після окупації півострова Росією в 2014 році та війну на Донбасі. Як очільник Військового комітету НАТО Павел побував в Україні в 2018 році.
Він твердо відданий основоположному принципу НАТО: «Один за всіх – і всі за одного». А на запитання, що робити, якби Росія напала на Польщу або країни Балтії, відповів, що Чехія як член НАТО має не лише отримувати безпеку, але й давати щось навзаєм – тобто підтримувати військово союзників по альянсу в разі небезпеки.
«Чеська республіка буде залишатись прозахідною, вона збереже свої стратегічні відносини з ЄС та НАТО, вона залишатиметься на боці України», – каже незалежний чеський політичний експерт Ян Кубачек, говорячи про Чехію за президента Петра Павела.
Чеські ЗМІ повідомляють, що на посаді президента Петр Павел здійснить перший візит до Словаччини, після того приїде в Україну.