Верховна Рада ухвалила закон “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік”, згідно з яким із 1 вересня 2020 року мінімальна зарплата становитиме 5 тис. грн. Автором законопроєкту є президент Володимир Зеленський.
Документ підтримали 295 народних депутатів при мінімально необхідних 226.
Закон визначає підвищення мінімальної заробітної плати та встановлення її з 1 вересня у місячному розмірі 5 тис. грн (зростання на 5,86%).
Не підтримали законопроєкт депутати від фракцій “Голос” та “Європейська Солідарність”.
“Це підвищення податкового тиску на людей та бізнес. А тому ці 277 грн будуть дуже дорого коштувати економіці. Кожен в парламентській залі має дбати, щоб зарплати зростали. Щоб українці отримували справедливі гроші за свою чесну працю. Для цього треба просто внести зміни в тарифну сітку зарплат – щоб підняти зарплати без підняття податків. На жаль, в гонитві за рейтингом на виборах влада ухвалила рішення “підняти мінімалку”, чим серйозно піднімає податки. Ініціатива влади насправді не стосується підняття зарплат. В першу чергу йдеться про підняття податків. Податків для малого бізнесу, який більше за всіх постраждав і страждає від карантину», – написав у фейсбуці народний депутат від “Голосу” Ярослав Юрчишин.
Він пояснює, що після ухвалення закону зросте єдиний податок для ФОПів другої групи – з нового року вони будуть платити на 256 грн більше щомісяця. Окрім цього, одразу зросте єдиний соціальний внесок, спочатку на 61 грн, а вже через рік він буде на 390 грн більшим. Знову навантаження на бізнес, який і так ледве дихає від “запобігання коронавірусу”. Зросте також податок на нерухомість. Так, за квартиру розміром 100 кв. метрів кожен громадянин заплатить більше на 766 грн. Зросте туристичний збір, збір на паркування, судовий збір, податок на доходи та військовий збір.
Одразу після прийняття закону штраф для бізнесу за неналежне оформлення працівника зросте на 8300 грн. Через рік ця сума буде становити 50 000 (53 310) грн.
“Цей закон про скорочення робочих місць. Так, саме скорочення. Тому що вже з вересня утримання одного робочого місця на мінімалці стане на 338 грн на місяць дорожчим для роботодавця, а через рік – на 2168 гривні. Що зробить бізнес в такій ситуації? Або скорочуватиме штат, або переведе людей на «конверт». Тому що ви йому просто не залишаєте вибору. І найгірше ось що. Тій самій людині на мінімалці, про яку ви начебто турбуєтесь, буде байдуже, яку мінімальну зарплату ви встановили: 5, 10 чи 100 тисяч, якщо її робоче місце скоротили і вона стала безробітною. Цей закон про популізм. Банальний передвиборчий популізм. Це спроба показати «покращення життя вже сьогодні», «закінчення епохи бідності» коштом майбутнього України, мільярдом гривень, які витягнуть з кишені малого бізнесу. Дуже важливо пам’ятати, що будь-яке підвищення податків повинно бути прив’язаним до економічного зростання. Інакше це ніщо інше як спроба держави перекласти свої проблеми на бізнес”, – пояснює Юрчишин.
Підвищення мінімальної зарплати популізмом напередодні місцевих виборів назвали і в “Європейській Солідарності”.
“Загалом збільшення мінімальної зарплати – це добре, але не забуваємо, що некомпетентна влада проїла діру в бюджеті на 300 мільярдів”, – заявив співголова фракції “Європейська Солідарність” Артур Герасимов під час виступу на позачерговому засіданні Верховної Ради.
Народна депутатка від фракції “Європейська Солідарність” Ніна Южаніна у кулуарах парламенту заявила, що підняття мінімальної заробітної плати буде мати негативні наслідки для економіки в цілому і для бізнесу зокрема.
“Якщо не зросла продуктивність праці, а лише збільшились доходи, то ми будемо мати рівень інфляції, який буде катастрофічно збільшуватися. А від цього залежить облікова ставка Нацбанку. А від НБУ залежить, під які відсотки буде кредитуватися бізнес. Тобто низьких відсотків у же не може бути. Це така ланцюгова реакція, яка грає для бізнесу виключно негативну роль”, – сказала Южаніна.
Більшість нардепів з Прикарпаття законопроєкт підтримали:
- Оксана Савчук (Івано-Франківський округ, “Свобода”) – за
- Ігор Фріс (Тисменицький округ, “Слуга народу”) – за
- Едуард Прощук (Калуський округ, “Слуга народу”) – відсутній
- Олександр Матусевич (Долинський округ, “Слуга народу”) – відсутній
- Зіновій Андрійович (Надвірнянський округ,”Слуга народу”) – за
- Андрій Іванчук (Коломийський округ, самовисуванець) – за
- Володимир Тимофійчук (Снятинський округ, “Слуга народу”) – відсутній
- Роман Мулик (“Слуга народу”) – за
- Олена Вінтоняк (“Слуга народу”) – за
- Олег Марусяк (“Слуга народу”) – за