fbpx

Скандал з темниками: кого записали в "небажані спікери" на Прикарпатті

Політика 18:26, 29.05, 2024

“Українська правда” оприлюднила вказівки керівництва Укрінформу для журналістів, які свідчать про відновлення скандальної практики темників, тобто непублічних інструкцій для редакцій від влади про те, які теми чи спікери бажані, а які під забороною, інформує КУРС.

В соціальних мережах і політичних середовищах жваво обговорюють статтю Української правди про намагання Офісу Президента запровадити темники в державній інформаційній агенції “Укрінформ”. Це почалося після призначення в листопаді 2023-го з подачі Офісу Президента гендиректором Укрінформу Олексія Мацуки й тривало пів року до його звільнення, коли інформація про “темники” і тиск на журналістів вийшла назовні й навіть дійшла до послів країн Великої сімки (G7) в Україні.

“Українська правда”, серед іншого, оприлюднила темники для регіональних журналістів Укрінформу. Майже в кожному файлі була колонка “небажані спікери” з переліком людей, організацій, місцевих політиків, коментарі яких не можна використовувати в матеріалах. Загальна тенденція, яка спостерігається в усіх документах: серед “небажаних спікерів” – опозиційні до нинішньої влади діячі. 

Є серед регіональних темників і призначений для Прикарпаття. В ньому бажаними спікерами з усіх тем є голова Івано-Франківської ОДА Світлана Онищук, її заступники і керівники департаментів ОДА. Небажаними спікерами темник визначив представників опозиційних партій – депутатів місцевих рад від “Європейської солідарності”, “Свободи”, “Батьківщини” та ін. Цікаво, що в темі прозорості і підзвітності у використанні місцевих бюджетів темник знову ж таки радить давати слово голові ОВА та її підлеглим, але не самим головам громад.

Скандал з темниками: кого записали в "небажані спікери" на Прикарпатті 1

В інших регіонах статус “небажаних спікерів” отримували громадські активісти, волонтери, військові, навіть звичайні мешканці, якщо вони потенційно могли критикувати владу, наприклад за проблеми з водопостачанням, і, звісно, політики не з числа “Слуг народу”. Так, у Львові небажаним назвали міського голову Андрія Садового, представників “Європейської солідарності” та УГП.

Ці “темники” не дали результату – колектив агентства відмовився працювати за такими вказівками, пише Українська правда. Сам Мацука, врешті, написав заяву на звільнення.

Після публікації “Української правди” голова комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослав Юрчишин заявив, що звернеться до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення щодо поширення темників і спроб тиску на журналістів. Директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк заявила, що необхідно провести прозорий конкурс на посаду гендиректора Укрінформу. 

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: