На порозі – новий рік. Яким він буде, залежить від кожного з нас.
З якими роздумами, рішеннями, справами і задумами входить у новий період молодь Прикарпаття, поцікавилися у громадської активістки, голови ГО «Ти Зміни» та керівниці молодіжної ради Угринівської громади Світлани Івасишин.
– Пані Світлано, яким, на вашу думку, є молодіжне середовище у воєнний час?
Гадаю, що молодь не була достатньо готовою до того, що буде війна. Але, як показав досвід, молоді люди змогли згуртуватися у волонтерські штаби, групи, щоб наближати нашу країну до перемоги.
Молодь не втрачає можливості та потенціал до змін попри ті події, які відбуваються.
Ми всі стали більше думати одне про одного, припинили жити як окреме середовище, окрема людина, за принципом «моя хата скраю». Молоді люди зараз добре комунікують. Маємо добрі приклади такої комунікації молоді з Івано-Франківська та Києва, зв’язків із польськими лідерами. Війна нас об’єднала.
У цей період створюються молодіжні ради, простори для молоді. Молодь має всі інструменти, щоб продовжувати змінювати суспільство.
– Нещодавно в Івано-Франківську відбувся молодіжний форум. Було багато задумів. Все пройшло вдало?
Такий форум став традиційним. Ми намагаємося кожного року з його учасниками підсумувати те, що зробили у сфері молодіжної політики. Цього разу зустрічалися за складних умов. Мали чимало планів, але повномасштабна війна внесла свої корективи. Бо хтось взяв до рук зброю і пішов воювати, хтось зосередився на волонтерстві.
Для всіх нас форум став мотивуючим заходом. Запрошували туди представників органів місцевого самоврядування, молодіжних рад, які активно працювали. Були на форумі народні депутати, які ухвалюють зараз важливі для молодіжного середовища законодавчі документи.
На форумі багато говорили про ті можливості, які зараз мають молоді люди та їхні лідери в громадах.
Форум довів, що маємо об’єднуватися, шукати такі можливості та напрацьовувати на Прикарпатті кращі практики у роботі з молоддю.
– На форумі спланували, як будете рухатися далі, у 2023 році?
Так. Зокрема, хочемо, щоб у кожній територіальній громаді були програми підтримки волонтерів. Депутати Івано-Франківської міської ради на своїй сесії вже таку програму прийняли. Маємо зробити волонтерську працю більш захищеною, унеможливити переслідування волонтерів.
Багато хто з учасників форуму намагався зрозуміти концепцію створення молодіжних рад. Сподіваємося, що 2023 рік стане для нас переможним і в нових умовах запрацюють на повну новостворені молодіжні ради.
Говорили на форумі про те, що молодь не має де збиратися. Тож у нашій області треба відкривати молодіжні центри. Там проводитимуть зустрічі, будуть організовувати нетворкінги, щоб продукувати нові ідеї.
– Хай все, про що думаєте нині, стане реальним вже завтра! А які справи минулого року вважаєте успішними?
Свою роботу більше присвятила волонтерській діяльності. Долучилася до «Спілки волонтерів Прикарпаття». Разом підтримуємо військових, жителів області, організували логістичний центр. Через цей центр родичі можуть передавати все необхідне у місця, де ведуться активні бойові дії.
Думаю, інші молодіжні лідери у такий час також зосереджувалися на волонтерстві. Робитимемо це й надалі.
Інша справа – створення молодіжних рад. Радує, що молодіжна рада буде в Тлумачі. Про це є рішення депутатів Тлумацької міської ради. Вигодська селищна рада також ініціювала створення молодіжної ради. Активно сприяла цьому процесу і планую у подальшому продовжувати.
Згадуючи про успішні справи минулого року і складаючи плани на майбутнє, вважаю, що всім нам у подальшому треба буде робити акцент на відновленні країни. Впевнена, що ми обов’язково здолаємо, переможемо ворога. І тоді держава потребуватиме ще більше нашої підтримки, ще більше праці. Саме молодь братиме активну участь у цьому процесі.
Розмовляв Андрій Барка
Промо