Економіст, інвестиційний банкір Сергій Фурса вважає “тарифний майдан” інформаційною “спецоперацією” олігарха Ігоря Коломойського, спрямованою на зрив реформ у газовому секторі і на ускладнення співпраці з МВФ.
Навіть у разі успіху протести проти тарифів на газ і транспортування газу, на думку експерта, не матимуть довгострокових позитивних наслідків для населення. Навпаки, за них доведеться заплатити кризою, девальвацією й інфляцією.
“Український уряд вирішив, що ринкові ціни на газ – це погано. І вирішили “підкоректувати” реформу ринку газу. Підкоректувати ринкове ціноутворення. І фактично повернути фіксовану ціну газу. Це пропозиція міністерства енергетики, – пише Фурса. – За дивним збігом, це сталося в той момент, коли “віртуальна місія МВФ у місті”. За дивним збігом, перед цим раптом на новорічні свята, коли політична активність на нулі і всі доїдають олів’є, в Полтаві пройшли протести проти збільшення тарифів. В Полтаві, де мер від “За майбутнє” Коломойського. За дивним збігом, напередодні, перед тим як міністерство енергетики запропонувало відійти від ринкових цін, програмний пост з традиційними балачками про зовнішнє управління написав глашатай Коломойського Дубінський.
Що це означає?
Це означає, що олігарх знову завдає удару. І по економіці України. І по співпраці з Заходом.
Формування ринкової ціни на газ було ключовою реформою в рамках співпраці з МВФ. В результаті цієї реформи Нафтогаз з чорної діри українського бюджету, яка пожирала кілька відсотків ВВП щороку, перетворився в найбільшого платника податків. І це дозволило почати формувати конкурентний ринок газу для населення. І це сильно вдарило по корупції. Словом, типовий ефект зовнішнього управління.
При цьому в рамках співпраці з МВФ був запроваджений механізм субсидій, який захищав найбдніших. У підсумку, багаті платили, бідні отримували субсидії – соціальна справедливість.
Що буде, якщо Україна в черговий раз кине МВФ? Знову негативний сигнал для ринку. Знову Україна в очах світу як держава популістів, ненадійний партнер. Знову привид дефолту почне бродити Печерськими пагорбами.
Цього року Україні треба залучити боргового фінансування на 24 млрд доларів. Причому тільки 4 млрд доларів піде на виплату зовнішніх кредитів. Все інше – наші внутрішні борги, в тому числі борги перед українськими банками за ОВДП і фінансування дефіциту бюджету. Дуже високого дефіциту бюджету. І підвищувати ризики залучення ресурсів не дуже розумно. Хоча хто говорить про розумність…
Що отримає населення? Тимчасово платіжки стануть меншими. Тимчасово. Тому що це все вже було. В 2010-2013 роках. А потім ми заплатили за все зростанням боргу. Кризою. Девальвацією і інфляцією. Податком на бідних. Бідні знову заплатять вищу ціну. Просто за те, щоб жителі Конча-Заспи менше платили за газ. В результаті – ще один крок в бік “русссского міра”. Те, що дуже треба Коломойському. Вже другий подарунок в цьому році, після відкритого Буковеля, в розпал пандемії і локдауну. Черговий подарунок олігарху, за яким плаче тюрма, але якого від НАБУ захищають інші українські силовики.
Прекрасний початок року. Налякаємо інвесторів, закладемо бомбу сповільненої дії під економіку України – зробимо приємність Коломойському. 2021 рік обіцяє бути цікавим.
Як писав КУРС, так звані “тарифні майдани” відбуваються в різних містах України, зокрема на днях кількадесят людей перекривали трасу національного значення біля Снятина, а сьогодні на протести проти зростання тарифів на газ і транспортування газу закликали вийти франківців. Пости із закликами в міських групах поширювали здебільшого з фейкових акаунтів, вони збирали тисячі шерів, однак на протест до будівлі “Івано-Франківськгазу” вийшли пів сотні мешканців.
Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM