fbpx

Земля стає товаром: УГП радить, як не стати ошуканим

Політика 19:30, 22.07, 2021

Мораторій на продаж аграрних земель таки зняли. Тепер земля стає товаром. Аграрії зможуть купувати паї, не вдаючись до різних схем. Хоча власники ділянок побоюються, що залишаться ніз чим. Експерти з Української Галицької партії (УГП) радять розібратися в тонкощах нового закону і не поспішати продавати свої ділянки, аби потім не шкодувати

Обмануть?

У світі більше немає демократичних країн, де ринок землі не був би відкритим. Продаж і купівля сільськогосподарських угідь все ще заборонені лише у Венесуелі, КНДР, Конго, Кубі, Таджикистані та Білорусі.

Досі українці також не мали права вільно розпоряджатися земельними ділянками: купувати і продавати їх, віддавати під заставу чи навіть обмінюватись.

В Українській Галицькій партії пояснюють, що за час заборони в країні утворився тіньовий ринок обігу землі без сплати податків, офіційного працевлаштування та соціальних гарантій для людей. 

З липня у дію вступив довгоочікуваний закон про відкриття ринку землі, який тривалий час викликав у суспільстві шквал дискусій.

«Тепер малий фермер має стати пріоритетом в країні, аграрії нарешті зможуть купувати землю, не вдаючись до різних схем», – каже фермер, член УГП Олег Саїк.

З другого боку, власники ділянок побоюються, що залишаться ніз чим: їх обмануть, а землі скуплять за безцінь, що угіддя належатимуть іноземцям або користуватися ними зможуть лише великі аграрні корпорації.

Хто зможе придбати землю?

Землю зможуть купити тільки фізичні особи, які є громадянами України. Максимальний розмір складатиме 100 га на одну людину. Такі обмеження діятимуть до січня 2024 року. Далі земельні наділи зможуть придбати і юридичні особи, створені та зареєстровані за законодавством України, учасниками яких є виключно громадяни України. При цьому максимальний розмір покупки може складати 10 тисяч гектарів.

А продати свої земельні ділянки зможуть лише приватні власники, оскільки залишилася заборона на продаж сільськогосподарських земель державної та комунальної власності.  

Оплата за землю здійснюється лише в безготівковій формі, за нотаріальним посвідченням, зі сплатою всіх податків. Це унеможливить «чорні» схеми масового скуповування земель, кажуть в УГП. 

Чи зможуть іноземці купити землю?

Наразі не зможуть. Але в перспективі це питання планують винести на всеукраїнський референдум. В будь-якому разі, незважаючи на результати референдуму, іноземці зможуть купувати ділянки, які розташовані не ближче як 50 кілометрів від державного кордону.

Заборона поширюється і на компанії, що перебувають у власності іноземних держав або офшорів чи бенефіціара яких неможливо встановити.

Скільки коштуватиме земля?

До 1 січня 2030 року ціна продажу земельних ділянок не може бути меншою за їх нормативну грошову оцінку. Її проводять юридичні особи, котрі є розробниками документації із землеустрою.

В УГП зазначають, що на старті реформи ціна за гектар коливатиметься на рівні 40-50 тисяч гривень. Згодом вартість лише зростатиме. Тож у будь-якому разі радять не поспішати продавати свій пай, аби згодом не шкодувати.

Не квапитися

Аграрні землі завжди були стратегічним ресурсом кожної держави. Тому з року в рік їхня вартість тільки зростатиме. Наразі в Україні маємо 60 мільйонів гектарів землі. З них 70% – ділянки сільськогосподарського призначення з дуже родючими ґрунтами.  

«У Польщі, де працює ринок землі, гектар сільгоспугідь в середньому приносить 1143 долари, – розповідають в УГП. – Тоді як в  Україні цей показник на рівні 413 доларів. За оцінками економістів, приблизно 18 000 гривень щороку недоотримує селянин з оренди через відсутність ринку землі».

Крім того, двоє із трьох власників земельних паїв в Україні – літні люди. Близько мільйона власників померли – поки діяв мораторій на продаж землі. Півтора мільйона гектарів їхніх наділів привласнила держава.

В УГП переконані – кожен господар повинен розуміти, що може розраховувати лише на себе. І пам’ятати, що продати свій земельний пай він встигне завжди, тому краще не квапитися.

Українське законодавство не регулює ціну на ділянку. Насправді все залежить від того, як домовляться між собою покупець та продавець. Також можна  продати лише частину землі.

Окрім цього, власник має право продати ділянку, що перебуває в оренді. Причому переважне право купити цю землю має саме той, хто зараз її орендує.

Господарю треба переконатися, що ділянка має кадастровий номер і внесена до системи земельного кадастру, також зареєструвати право власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно і їх обтяжень.

Щодо охочих придбати для себе пай, то вільну ділянку можна шукати на публічній кадастровій карті. Або ж скористатися сайтом  https://prozorro.sale/. Після цього необхідно зареєструватися на одному з електронних майданчиків, подати заяву на участь в аукціоні через особистий кабінет, сплатити гарантійний та реєстраційні внески, подати цінову пропозицію на торги, взяти участь в аукціоні і перемогти. Далі треба укласти договір купівлі-продажу та оплатити вартість ділянки.

Бо ти є господар

«Варто розуміти, якого ринку землі ми прагнемо: де домінують агрохолдинги чи розвивається приватне фермерство? – каже учасник УГП Олег Саїк. – Як на мене, 50 тисяч фермерів – краще, ніж 10 агрохолдингів. І це доведено світовою практикою. Дуже типова ситуація, коли в одному й тому ж селі малий фермер дає з десяток робочих місць у громаді, а кілька агрохолдингів – нічогісінько. Я впевнений, що від зняття мораторію отримають користь найперше прості люди і фермерські господарства».

Фермерка Олена Заболітна не один рік працює в аграрній сфері, у розпорядженні її господарства 70 гектарів землі, вирощує зернові, гречку, сою, полуниці та малину.

Жінка теж вважає, що відкритий ринок землі позитивно вплине на розвиток усього сільського господарства. При цьому аграрії матимуть можливість розвивати свій бізнес. Бо коли ти є власником, то відчуваєш впевненість у завтрашньому дні. Тоді кожен, навіть дрібний фермер, стає справжнім господарем на своїй землі.

ПРОМО

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: