fbpx

Карпатський Кордон: екоінспекція розшукує учасників масштабного джипінгу в "сезон тиші"

Суспільство 18:30, 04.06, 2021
НА ФОТО: скріншот з відео учасників

Понад сто джипів, квадроциклів, баггі у травні в “сезон тиші” влаштували трофі-експедицію “Карпатський Кордон 2021”. Учасники буксували на гірських дорогах та виїжджали на полонини, їздили не просто лісом, а й територією національних парків. Через місяць після масштабного джипінгу у Карпатах екологічна інспекція заявила, що шукає учасників цього дійства.

Скандальний екстрім

«Організатори узгоджують маршрут з відповідними службами, які і відкривають проїзд в раніше недоступні місця», – це речення з анонсу у медіа гірської трофі-експедиції «Карпатський Кордон-21».

Група фанатів екстремального відпочинку щороку восени та навесні їде в Карпати для змагань, де вони конкурують не тільки із суперниками, а й із самою природою.

Оголошення про цьогорічні перегони, які й спричинили активні дискусії в соціальних мережах, опублікував у себе на сайті клуб «Lviv 4х4». Його ж назва вказана і на логотипі змагань. Тепер анонс про цю подію вже не вантажиться, однак в редакції “Наші гроші” збереглись скріни повідомлення.

Засновниками клубу є Ярослав Ткачук, Олег Любий та Олександр Ревонюк. Останній на сайті клубу був вказаний координатором трофі-експедиції «Карпатський Кордон-21».

Власне, цей клуб не єдиний, який організовує подібні розваги, але так склалось, що саме їхній останній відпочинок спричинив скандал.

Карпатський Кордон: екоінспекція розшукує учасників масштабного джипінгу в "сезон тиші" 1
скріншот із відео

І лише 28 травня, через три тижні після події, з’явилася реакція від Держекоінспекції. Обіцяють покарати винуватців, але поки що повідомляють, що «встановлюються організатори й учасники трофі-експедиції «Карпатський Кордон-2021».

Насправді встановити учасників можна дуже швидко. По-перше, організатори брали по 500 грн так званої «екологічної застави» з кожного авто, а відтак повинні були б мати списки всіх учасників.

По-друге, соцмережі завалені фото та відео з цього заходу, як і YouTube. 

Участь в «Карпатському Кордоні-2021» брали і працівники самих лісгоспів. Наприклад, розказав про свою участь у Facebook Владислав Жаба, який працює у «Вигодському лісгоспі». За декларацією він єгер.

Карпатський Кордон: екоінспекція розшукує учасників масштабного джипінгу в "сезон тиші" 2

Після дзвінка у «Вигодський лісгосп» Жаба видалив інформацію про свою участь в «Карпатському Кордоні-2021». А директор лісгоспу Ігор Лазорко припустив, що працівник просто сфотографувався з учасниками перегонів: «Це такий простий хлопець з села, він не міг брати в тому участь».

Які такі порушення?

Мова йде про порушення екстремалами одразу двох законів «Про тваринний світ» і «Про природно-заповідний фонд України».

Згідно із статтею 39 Закону «Про тваринний світ», в так званий «сезон тиші», коли тварини виводять потомство, має бути тихо. У період з 1 квітня до 15 червня в лісі заборонено робити будь-що, що створює підвищений шум. Під забороною постріли, вибухи, санітарні рубки лісу, а також раллі чи будь-які інші транспортні змагання.

Карпатський Кордон: екоінспекція розшукує учасників масштабного джипінгу в "сезон тиші" 3
скріншот із відео

«Звуки джипів для тварин – як бомбардування для людей. Це сигнал про небезпеку, і тварина починає тікати, залишаючи потомство, – розповідає юрист з питань екології та охорони навколишнього середовища Анатолій Павелко. – Джипінг у сезон тиші – це ризик і для червонокнижних тварин. Наприклад, плямиста саламандра, яка є вразливим видом. Глибокі рови з водою, які утворилися від автомобілів, – зручне місце для карпатських земноводних, щоб відкладати ікру та виводити потомство. Але під колесами джипів вони гинуть».

Карпатський Кордон: екоінспекція розшукує учасників масштабного джипінгу в "сезон тиші" 4
скріншот із відео

Першочергово в Законі «Про тваринний світ» не було пункту про сезон тиші, поправка з’явилася у 2015 році. Але після цього клуб «Lviv 4х4» не скасував весняних змагань, вони відбувалися ще чотири рази. У 2020-му карантинному році змагання офіційно не проводили, але деякі автолюбителі все-таки приїхали, щоб подолати вже звичний маршрут, який пролягає між Львівською, Закарпатською та Івано-Франківською областями.

Однак це не єдина проблема «Карпатського Кордону». З маршруту, який організатори оприлюднили на сайті, чітко видно, що він проходить територією природно-заповідного фонду: національними природними парками «Ужанський» та «Бойківщина». А законом це заборонено.

Карпатський Кордон: екоінспекція розшукує учасників масштабного джипінгу в "сезон тиші" 5

На території нацпарків може пересуватися тільки оперативний та спеціальний транспорт. Всім іншим їхати можна тільки дорогами загального користування.

Хто дозволив?

Сумнівно, що якась установа могла дати погодження на проведення такого заходу, який суперечить одразу двом законам. Надіслали запити у три регіони, оскільки головні точки експедиції проходять між Львівською, Івано-Франківською та Закарпатською областями. Відповіді були очікуваними.

Карпатський Кордон: екоінспекція розшукує учасників масштабного джипінгу в "сезон тиші" 6

На порушення «сезону тиші» транспортними засоби, які швидше за все перетинали зону природно-заповідного фонду, найпершими мали б відреагувати в ПП «Бойківщина». Але там переконують, що довідалися про захід із соціальних мереж, а інспектори парку не доповідали керівництву про жодне порушення. 

Еколог вважає, що потрібно вносити поправки до законів, адже тоді, коли вони розроблялися, в 90-х роках, ще не було поширене таке поняття як джипінг.

Хоч організатор заїздів публічно не коментує подію, на сторінці клубу та на сайті теж немає жодної реакції, у соцмережах тривають дискусії. Їх ініціювали активісти, які вимагають заборонити джипінг в Карпатах та притягнути до відповідальності за те, що вже сталося.

Покарання за порушення «сезону тиші» – невелике. Це адміністративне правопорушення передбачає штраф для громадян від 510 до 850 грн і для посадових осіб – від 850 – 1190 грн.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: