У Франківську на фасаді нового будинку житлового комплексу “Привокзальний”, що на вулиці Вовчинецькій, 55, завершили мурал “Пазли”. Стінопис виконаний багатозначними символами і має зашифрований зміст, пише КУРС.
Мурал на новобудові компанії “Франківський дім” виконав художник Олесь Базюк, засновник мистецького об’єднання “ЕХО” (Експериментальне Художнє Об’єднання).
Олесь Базюк розповідає, що запропонував будівельній компанії мистецький експеримент. Його ідея — абстрактне зображення з елементами графіті, що викликає інтерес і запам’ятовується. В основі стінопису — знакова система, обіграна в трендах соціального дизайну та мінімалізму.
Мурал не є зрозумілим з першого погляду, бо кожен із символів, попри те, що має власне, “зашите” у ньому значення, ще й може бути по-різному потрактованим. “Але ж мистецтво якраз і полягає в тому, щоби спонукати глядачів думати”, — каже Олесь Базюк.
“Ми пішли за художником, — хотіли, щоби мешканці міста бачили: мурали можуть бути іншими, не такими, як звиклося. Наприклад, можуть про щось повідомляти”, — говорить виконавчий директор компанії “Франківський дім” Роман Гуцул. “Можуть бути зашифрованим посланням, — підхоплює художник. — Саме такий мурал ми створили”.
Ключ над дашком, серце, картонна коробка зі штрихкодом та парасолькою, до якої спрямовані стрілки, – символи нового муралу.
Художник розшифровує, що коробка символізує квартиру, дім – місце, яке дарує затишок і тепло. Ключ позначає доступ до нових можливостей, новий етап життя. Серце — затишок, любов та сімейні цінності. А парасолька обіцяє захист і безпеку. Стрілки натякають на те, що правила і орієнтири супроводжують нас скрізь, а ще вони додатково акцентують на безпеці.
Однак символіка стінопису, нагадує автор, дає можливість інших потрактувань: “Ми хотіли, щоби мурал залишав простір для фантазії і стимулював жителів Франківська відчитувати свої сенси у просторі рідного міста”.
- Читайте також: Мурали у Франківську: хто їх створює, для кого і навіщо