fbpx

Бензол: основні властивості, застосування, особливості та переваги

Суспільство 12:15, 24.11, 2020

Бензол, або феніловий водень (бензен), являє собою неорганічну хімічну сполуку. Цей тип рідини є пальним і безбарвним, з солодкуватим запахом. Токсична і канцерогенна сполука, одна з найбільш отруйних, що оточують людину. Великий обсяг бензолу є в смозі і викидах заводів. Без цього елемента не існує жодне промислове підприємство.

Бензол є основним компонентом в бензині. Ця речовина активно застосовується в різних промислових сферах. Використовується для створення медичних і ветеринарних препаратів, синтетичного каучуку, безлічі барвників, пластичних мас і т.д. цей елемент є в складі сирої нафти, проте в промисловості він синтезується з інших складових.

Особливості застосування

Ця речовина є найбільш поширеним хімічним продуктом і ароматичною сполукою. Бензол становить близько 30% в пластичній масі. Його приблизно 65-67% в каучуку і гумі. У штучних волокнах до 80% припадає на арени, в основі яких використовується це з’єднання.

Бензен є важливим елементом в хімічній промисловості, оскільки виступає в якості вихідного реактиву для створення всіляких сполук:

  • етиловий бензол;
  • циклогексан;
  • кумол;
  • хлорбензол тощо.

Також бензен використовується як розчинник у різних реакціях. З його допомогою можна перетворювати різні органічні сполуки. Напівпродукти, отримані з використанням цієї субстанції, можуть застосовуватися для виготовлення пластику, каучуків, медичних препаратів, інсектицидів і т.д. Крім того, необхідність купити бензол виникає і при виробництві автомобільного палива. Але в цьому випадку вміст фенілового водню має бути мінімальним, не перевищувати 1%.

Основні особливості та переваги

Особливості хімічної сполуки:

  1. Бензен є основним елементом, що використовується при виготовленні косметики, гуми, пластику і т.д. Ароматичні вуглеводні, одержувані з фенілового водню, також застосовуються при виробництві штучної шкіри і ліків.
  2. Великий обсяг бензену є в складі свічок. Також цей елемент застосовується при випуску водонепроникних тканин. Вони обробляються розчинами на основі фенілового водню. За допомогою бензолу отримують жири, фосфор з кісток, горіхів і м’яса. Бензеном видаляються маслянисті плями з робочого одягу.
  3. У побуті цей склад може застосовуватися в якості спирту, реагентів для зварювання або світильного газу. За допомогою бензену збільшується октанове число палива, а також зменшується його здатність до займання.

Феніловий водень швидко і легко випаровується, оскільки для нього характерна висока летючість. Відповідно, контакт людини з речовиною може привести до запаморочення або нудоти. Ці ознаки вказують на отруєння. Також бензол викликає подразнення шкіри. Його пари сильні і летючі, тому проникають і через здоровий шкірний покрив. Відповідно, при роботі з речовиною і при її отриманні повинні враховуватися вимоги безпеки. При контакті з повітрям бензен створює вибухонебезпечне з’єднання.

Саме тому обсяг фенілового водню в складі автомобільного палива повинен бути мінімальним. Що більше його буде, то токсичніший стає бензин, а також продукти його згоряння. При роботі двигуна збільшується обсяг утворення гару, в результаті чого з часом функціональність мотора може бути порушена.

Бензол: основні властивості, застосування, особливості та переваги 1

Для максимальної безпеки транспортування бензену здійснюється в спеціальних каністрах або цистернах:

  1. Автоцистерна. Один з найпопулярніших видів перевезення між регіонами. Як правило, транспортування здійснюється цистернами і танк-контейнерами високої вантажопідйомності (до 25 тонн).
  2. Фура. Транспортування здійснюється в спеціальних бочках або каністрах. Фури обов’язково оснащуються бортами, тентами, ізотермами. Як правило, вантажопідйомність машин становить до 20 тонн.

Перевезення може здійснюватися і іншими видами транспорту, головне, щоб дотримувалися всі правила. Фури й автоцистерни найбільш затребувані за рахунок своєї маневреності і можливості швидкої доставки.

Що стосується зберігання, то бензол не повинен знаходитися в безпосередній близькості з джерелами відкритого вогню або тепла. Крім того, необхідно виключити можливий контакт цього з’єднання з окислювальними речовинами або продуктами харчування. Будь-які роботи, пов’язані з феніловим воднем, повинні здійснюватися в провітрюваних приміщеннях, де температура повітря не вище 30 градусів.

На правах реклами

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: